Sapuni i fortë apo i lëngët? Në cilin ka më shumë baktere dhe cili është më i mirë për përdorim - Bota Sot
Sapuni i fortë apo i lëngët? Në cilin ka më shumë baktere dhe cili është më i mirë për përdorim

Këshilla mjekësore

Sapuni i fortë apo i lëngët? Në cilin ka më shumë baktere dhe cili është më i mirë për përdorim

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 12:44
ilustrim

Cili sapun është më i mirë për mbajtje të higjienës? Cili sapun më mirë dezinfekton duart, i lëngshmi apo i forti?

Këtë pyetje me siguri së paku një herë e keni bërë, duke menduar për mbajtjen e higjienës personale dhe ruajtjen e shëndetit.

Sapuni i fortë pranë lavamanit hpesh kalon nëpër shumë duar, të shumtën të duarve të palara. Megjithatë, për panik nuk ka vend, sepse megjithatë bakteret nuk përhapen më tej, thekson drejtori i Qendrës këshilluese gjermane për higjienë, dr. Ernest Tabo.

Në teori, secili që përdor sapunin, lë bakteret e veta në të, mirëpo ai nuk është vend i përshtatshëm për shumëzimin e baktereve.

Edhe pse një kohë mbeten në sapun, bakteret nuk jetojnë gjatë. Prandaj, sapuni i fortë nuk është johigjienikë siç është konsideruar, ka theksuar ky mjek gjerman.

Sa i përket sapunit të lëngshëm, bakteret nuk grumbullohen në vetë sapunin, por në pompën e vet.

Papastërtitë në sapunin e fortë dhe në atë të lëngshëm janë të parëndësishme nëse i lani me themel duart menjëherë pas prekjes me sapun.

Pra, edhe sapunët e fortë edhe ata të lëngshëm mund të përdoren pa kurrfarë frike, është me rëndësi vetëm të përdorni njërin apo tjetrin lloj sapuni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat