Për ju që e hani darkën vonë, ky ushqim do ju zgjojë me barkun e shesht

Këshilla mjekësore

Për ju që e hani darkën vonë, ky ushqim do ju zgjojë me barkun e shesht

Më: 11 shkurt 2020 Në ora: 01:02
Foto ilustrim

Të gjithë e dini se të hahet rregullisht natën vonë mund të çojë në shtim peshe.

Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse jeni duke ngrënë karbohidrate si buka orizi, si dhe sende për kënaqësi si patate të skuqura dhe biskota që janë të pasura me fibra dhe sheqer të lartë.

Sigurisht, ato mund të jenë një zgjidhje e shpejtë për urinë tuaj, por nëse nuk përdorni energjinë e konvertuar, ato kalori mund të ruhen si yndyra.

Por pavarësisht kësaj ekspertët thonë se është mirë që të mos shkoni në shtrat të uritur, kështu që, kur barku juaj fillon të kërkojë ushqim pasi keni fjetur zgjidhni vetëm GJIZËN:

Ky ishte ushqimi i përdorur në një studim të Universitetit Shtetëror në Florida, botuar në British Journal of Nutrition në 2018, i cili zbuloi se konsumimi i 30 gram proteina rreth 30 minuta para shtratit mund të ketë një ndikim pozitiv në metabolizmin.

Por nëse nuk e hani bulmetin provoni: mishin e pulës, viçi i pjekur, tofu, vezët e ziera ose një grusht bajame 30 minuta para gjumit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat