A mund t’i ushqesh kafshët me dietë vegjetariane? - Bota Sot
A mund t’i ushqesh kafshët me dietë vegjetariane?

Këshilla mjekësore

A mund t’i ushqesh kafshët me dietë vegjetariane?

Nga: E.B Më: 6 mars 2020 Në ora: 15:24
Foto

Disa vegjetarianë jo vetëm që heqin dorë nga konsumimi I mishit mirëpo duan që edhe kafshët e tyre të bëjnë të njejtën gjë. Por a munden vërtetë qentë dhe macet të bëhen vegjetarianë?

Në qershor 2016, një përdorues i blog-ut në Tumblr i quajtur Sfveganyogi postoi një foto të darkës që ajo po përgatiste për t’i shërbyer Labradorit të saj, Maggie.

"Në menunë për Maggie sonte është pureja e ëmbël e patates, orizi kafe, tofu organik i mbirë, farat chia dhe enzimat tretëse. A duket ajo e emocionuar? Po ajo është!"

Maggie, siç doli, ishte ndoshta më pak emocionuese për vaktin e saj sesa një numër i madh i përdoruesve të internetit që iu përgjigjën këtij postimi. Shumë ishin të zemëruar që një pronar i qenit mund të vendosë të ushqejë perimet e tyre të pastra nga rrënjët dhe tofu, në vend të ushqimeve të bazuara në mish, raportoi CNN, transmetoi Bota Sot.

Postimi - dhe veçanërisht një përgjigje ndaj tij që tregoi pamjen e dukshme të qenit – u bë virale. Blogerja vegjetariane në fjalë përfundimisht braktisi llogarinë e saj.

Pasi veganizmi është rritur - sipas hulumtimeve të fundit ai u rrit 600% vetëm në SH.B.A. në mes të 2014 dhe 2017 - kështu ka edhe idenë për të ushqyer kafshët tona shoqëruese diçka tjetër përveç rezultateve nga industria e mishit.

Prandaj disa mund të pyesin nëse macet dhe qentë tanë mund të heqin dorë nga mishi, apo të bëhen plotësisht vegan?

Përveç fakteve ushqimore pikëpamjet personale të një pronari të kafshëve shtëpiake mund të dalin kundër legjislacionit specifik të krijuar për të mbrojtur mirëqenien e kafshëve shtëpiake.

"Në Mbretërinë e Bashkuar, në bazë të Ligjit të Mirëqenies së Kafshëve, pronari ka detyrimin të ushqejë kafshën një dietë të përshtatshme," thotë Daniella Dos Santos, presidentja e Shoqatës Britanike të Veterinarisë (BVA) "Nëse sistemi juaj i besimit personal do të thotë që ju nuk dëshironi të hani ndonjë proteinë shtazore, është mirë, por ajo dietë nuk është e dizajnuar për të përmbushur standardet e mirëqenies së kafshës suaj.

"Macet janë mishngrënës të detyrueshëm, dhe ato kërkojnë sasi të caktuara të aminoacideve të jenë të shëndetshme, dhe mungesa e këtyre mund të çojë në probleme shëndetësore," thotë Dos Santos. "Për këtë arsye, nuk do të këshillonit një dietë vegjetariane.”

Në natyrë, ujqërit padyshim që hanë mish, por ata dihen gjithashtu që hanë vezë, manaferra dhe madje edhe bar nëse mungojnë vitaminat. Qentë mund të jenë përshtatur në një dietë me më pak mish dhe më shumë gjëra bimore. Në mënyrë thelbësore, ata kanë gjenet e amilazës që do të thotë se ata mund të tretin gjëra bimore - një përshtatje që mund të ketë zhvilluar ndërsa hëngrën copëzat e lëna për ta rreth zjarreve parahistorike.

Kjo do të thotë se qentë janë në mënyrë të diskutueshme në një avantazh kur bëhet fjalë për lëvizjen potenciale të tyre në një dietë pa mish. Por Dos Santos, paralajmëron se nuk është aq e thjeshtë, raportoi CNN, transmetoi Bota Sot.

"Është teorikisht e mundur për të ushqyer një qen me një dietë vegjetariane, por është shumë më e lehtë të gabosh sesa ta marrësh atë që duhet," thotë ajo. "Do të duhej ta bësh atë nën mbikëqyrjen e një dietologu të trajnuar veterinar."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat