Si të shëroni duart e thata, të plasaritura nga larja e shpeshtë e duarve tuaja - Bota Sot
Si të shëroni duart e thata, të plasaritura nga larja e shpeshtë e duarve tuaja

Këshilla mjekësore

Si të shëroni duart e thata, të plasaritura nga larja e shpeshtë e duarve tuaja

Më: 9 mars 2020 Në ora: 20:32
Foto ilustrim

Me lajme për gjithnjë e më shumë raste të mundshme të Coronavirusit, tani është koha për të dini se si është më së miri të lani duart.

Por, e gjithë kjo larje mund të të shqetësojë ose të bën të merresh me një çështje problematike tepër të zakonshme të lëkurës: lëkurë të thatë, kruajtëse, dhe lëkurë të dhimbshme në duar.

Çfarë shkakton duar të thata dhe të plasaritura?

Lëkura e thatë krijohet në duart tuaja, në thelb për të njëjtat arsye që ndodh diku tjetër në trupin tuaj, thotë Shari Marchbein, M.D, dermatologe dhe asistente klinike e profesorit të dermatologjisë në Shkollën e Mjekësisë në NY.

Ja se si të shëroheni duart e thata dhe të plasaritura:

Përdorni sapunë të butë dore.

Lani duart me ujë të vakët.

Vendosni kremin e duarve në duar pak të lagura.

Përdorni diçka edhe më të fortë gjatë natës.

Vishni doreza kur pastroni.

Kushtojini vëmendje ambientit tuaj.

Nëse jeni të prekur nga ekzema, bisedoni me dermatologun tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat