Koronavirusi: Si të përdoren ekranet me prekje në publik - Bota Sot
Koronavirusi: Si të përdoren ekranet me prekje në publik

Këshilla mjekësore

Koronavirusi: Si të përdoren ekranet me prekje në publik

Më: 13 mars 2020 Në ora: 13:35
Foto ilustrim

A duhet ta fshini ekranin apo thjesht të shmangni përdorimin e tyre?

Ka mbi 100,000 raste të konfirmuara të koronavirusit në të gjithë botën dhe 4,600 njerëz kanë vdekur, raporton “Independent”, transmeton lajmi.net.

Virusi, i njohur si Covid-19, prek mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes duke shkaktuar simptoma të një kolli, ethe dhe temperaturë të lartë, gulçim, dhe mund të jetë potencialisht vdekjeprurës.

Për shkak se koronavirusi është një virus i ri, NHS thotë se nuk e di “saktësisht” se si koronavirusi përhapet nga personi në person, por viruse të tjera të ngjashme përhapen në pikat e kollit.

Si rezultat, Anglia e Shëndetit Publik (PHE) dhe Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) rekomandojnë të shmangin kontaktin e ngushtë me ata që nuk janë mirë, duke mbuluar gojën dhe hundën kur kolliteni ose teshtitni, dhe lani duart më shpesh se normalisht .

Ata gjithashtu sugjerojnë të mos prekni fytyrën tuaj në rast se virusi është i pranishëm në duart tuaja. Por a duhet të shmangni prekjen e sipërfaqeve të kontaminuara potencialisht në publik?

Ndërsa disa janë më të lehta për tu përdorur, si pëlhurat shkallët lëvizëse, të tjerët si arka të vetë-shërbimit në supermarket ose makineritë e biletave në stacione mund të jenë më të vështira për t’u shmangur në jetën e përditshme.

A janë ekranet me prekje të rrezikshëm?

Studimet kanë sugjeruar se koronaviruset si SARS dhe MERS mund të qëndrojnë gjallë deri në tre orë në ajër, por sa më shumë që dy ose tre ditë në sipërfaqe metalike, qelqi dhe plastike.

Si rezultat, javën e kaluar Profesori William Keevil nga Universiteti i Southampton paralajmëroi se njerëzit duhet të tregohen të kujdesshëm në përdorimin e telefonit të tyre pasi të lanin duart pa i pastruar më parë. Por Keevil tha gjithashtu pasi pajisja juaj celulare përdoret vetëm nga ju, rreziku nuk është aq i lartë.

Sidoqoftë, me pajisjet publike, të përdorura nga shumë njerëz, një person i infektuar mund të linte virusin në një sipërfaqe ditë më parë dhe të infektonte me sukses një person tjetër të pa kontaminuar pa e ditur ata.

A duhet të përdorim akoma ekranet me prekje?

Michael Head, një studiues i moshuar për shëndetin në Universitetin e Southampton tha se shmangia nuk është domosdoshmërisht hapi më i mirë: “Prekjet janë tani në shumë vende në shoqëri, kështu që shpesh është e vështirë të shmangësh nevojën për t’i përdorur ato.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat