Si të bëjmë dezinfektues natyral në kushte shtëpie - Bota Sot
Si të bëjmë dezinfektues natyral në kushte shtëpie

Këshilla mjekësore

Si të bëjmë dezinfektues natyral në kushte shtëpie

Më: 14 mars 2020 Në ora: 18:10
Ilustrim

Që nga fillimi i përhapjes së koronavirusit e deri tek shpallja pandemi nga OBSH-ja vazhdimisht është paralajmëruar që të lani duart dhe të shmangni afërsinë me njerëzit kështu duke ruajtur vetën dhe të tjerët!.

Tani është shumë e vështirë që të gjendet dezinfektues në dyqane e barnatore, prandaj ekzistojnë metoda që mund të krijoni dezinfektues natyral në kushte shtëpie.

Përgatitja:

500 ml ujë i zierë, 10 lugë gjelle uthull, 2 lugë sodë buke, lëngu i 1 ose 2 limonave.

Të gjithë këta përbërës përziejni bashkë dhe në këtë mënyrë do të krijoni një dezinfektues natyral me të cilin mund të dezinfektoni mobilet, tavolinën e punës, lodrat e fëmijëve si dhe për duart.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat