Si të mbroni shëndetin mendor gjatë periudhës së Coronavirusit

Këshilla mjekësore

Si të mbroni shëndetin mendor gjatë periudhës së Coronavirusit

Më: 18 mars 2020 Në ora: 10:35
Foto ilustrim

Coronavirus e ka zhytur botën në pasiguri dhe lajmet e vazhdueshme për pandeminë mund të bëhen të pamëshirshme.

E gjithë kjo po e lëndon shëndetin mendor të njerëzve, veçanërisht ata që tashmë jetojnë me ankthi dhe probleme të tjera.Të shqetësosh për lajmet është e kuptueshme, por për shumë njerëz mund të bëjë që problemet më ekzistuese të shëndetit mendor të keqësohen. Kur Organizata Botërore e Shëndetit lëshoi ​​këshilla për mbrojtjen e shëndetit tuaj mendor gjatë shpërthimit të Coronavirus-it, ajo u mirëprit në mediat sociale.

“Një ankth i madh është i rrënjosur në shqetësimin për të panjohurën dhe duke pritur që diçka të ndodhë – Coronavirusi është ai në një shkallë të madhe”, thotë Rosie Weatherley, zëdhënëse për bamirësinë e shëndetit mendor Mind.

Pra, si mund ta mbrojmë shëndetin tonë mendor?

1. Kufizoni lajmet dhe kini kujdes çfarë lexoni

2. Kufizoni sasinë e kohës që keni kaluar duke lexuar ose shikuar gjëra që nuk ju bëjnë të ndjeheni më mirë. Ndoshta vendosni për një kohë specifike për t’u informuar.

3. Ka shumë dezinformata , qëndroni të informuar duke qëndruar në burime të besueshme informacioni siç janë qeveria dhe faqet e IKSHPK-së.

4. Bëni pushime nga rrjetet sociale dhe heshtni(mute) gjërat që po nxisin panik në mendjen tuaj.

5. Heshtni(mute) fjalët kyçe që mund të shfaqen në Twitter dhe bllokoni ose heshtni(mute) llogari të cilat ju pengojnë,. Heshtni(mute)  grupet në WhatsApp dhe fshihni postimet dhe burimet në Facebook nëse i shihni ato tepër dërrmuese.

6. Lani duart – por jo tepër. Për njerëzit me disa lloje ankthi, duke u thënë vazhdimisht të lani duart mund të jetë e vështirë për t’u dëgjuar.

7. Qëndroni të lidhur me njerëzit. Tani mund të jetë një kohë e mirë për t’u siguruar që keni numrat e duhur të telefonit dhe adresat e postës elektronike të njerëzve.

8. Nëse jeni duke u izoluar, bëni një ekuilibër midis të pasurit rutinë dhe të siguroheni që çdo ditë ka një larmi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat