Ja se si të ndaloni së prekuri kaq shumë fytyrën tuaj

Këshilla mjekësore

Ja se si të ndaloni së prekuri kaq shumë fytyrën tuaj

Më: 25 mars 2020 Në ora: 15:50
Foto Ilustrim

Ju ndoshta keni lexuar kohët e fundit që duhet të shmangni prekjen e fytyrës tuaj për të ndihmuar në mbrojtjen e vetes kundër Coronavirusit të ri (i njohur gjithashtu si COVID-19).

Mbajtja e duarve të palara larg nga goja, hunda dhe sytë ka qenë prej kohësh një strategji për parandalimin e përhapjes së sëmundjeve infektive të frymëmarrjes, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Kjo është për shkak se disa viruse mund të jetojnë për ca kohë në sipërfaqe të ngurta jashtë trupit — të themi nëse dikush teshtit në një parmakë autobusi ose diku tjetër dhe ne rrezikojmë të bartim ato ato viruse kur prekim gojën, hundën ose sytë pas kontaktit, thotë Philip Tierno, Ph.D., mikrobiolog dhe profesor klinik i patologjisë në NYU Langone, transmeton Telegrafi.

Nëse jeni duke kërkuar të praktikoni masa të mira parandaluese dhe dëshironi të ndaloni së prekuri fytyrën tuaj, këtu janë disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë:

Për fillestarët, thjesht kini kujdes se sa e prekni fytyrën

Akordimi në kur dhe pse prekni fytyrën tuaj është thelbësorë para se të përpiqeni të ndryshoni zakonin. “Mendoni për funksionin e sjelljes”, thotë Marla W. Deibler, Psy.D., psikologe klinike e licencuar dhe nënkryetare e OCD New Jersey. “A e preka fytyrën sepse kisha kruajtje? A e kam prekur fytyrën sepse nuk jam e qetë? Çfarë erdhi para kësaj që më bëri më shumë të dëshiroja të prekja fytyrën time? ”

Ju mund të zbuloni se keni një sugjerim ose nxitje të veçantë, si kur jeni të mërzitur në një takim. Ju gjithashtu mund të zbuloni se jeni thjesht një person i cili e ka shumë të vështirë të mbaj duart normalisht dhe të prekni fytyrën tuaj është një nga disa mënyra që i mbani të okupuar.

Bëni zgjedhjen aktive për të zëvendësuar prekjen e fytyrës me një sjellje ose reagim tjetër

“Bëni diçka përveçse të prekni fytyrën” mund të tingëllojë si këshilla jo-inteligjente, por gjithçka ka të bëjë me qëllimin. Qëllimi është të ridrejtoni nxitjen për të prekur fytyrën tuaj në një zakon tjetër, në mënyrë që, me praktikë, sjellja e re të jetë diçka që bëni pa menduar. Por para se të arrini në atë fazë, duhet të jeni të qëllimshëm. “Kur vëreni se po prekni fytyrën tuaj ose doni të prekni fytyrën tuaj, pyesni veten, Çfarë mund të bëj ndryshe në këtë situatë?” thotë Deibler.

Merrni shembull, duke iu përgjigjur një kruajtje të syve ndërsa jeni në autobus, ku jeni duke u mbajtur në një parmak publik. Nëse vendosni që nuk doni të fërkoni duart tuaja të palara në syrin tuaj (zgjedhje e mirë), çfarë mund të bëni në vend të kësaj? “Ndoshta ju prisni të largohet kruajtja,” thotë Deibler. “Vini re se si është e pakëndshme, por tërhiqet. Ndoshta ju e bëni këtë me shpatull ose krah në vend të gishtërinjve ose së pari dezinfektoni duart”. Çfarëdo që të vendosni, nëse e përsërisni mjaft shpesh, ka një shans të mirë që një ditë, kur të ndjeheni kruajtje në hundën tuaj, nuk do ta kruani menjëherë , por do të dezinfektoni së pari duart.

Gjeni arsyejet për veprimet tuaja

Pasi të keni kushtuar gjithë këtë vëmendje kur, si dhe pse prekni fytyrën tuaj, mund të gjeni disa zgjidhje krijuese. Për shembull, nëse vini re se lentet tuaja ju bëjnë të fshini sytë shumë, mund të merrni parasysh të ktheheni në syzet tuaja të vjetra. Nga ana tjetër, nëse vini re që rregulloni vazhdimisht syzet, shkëmbeni në lente.

Praktikoni të mos prekni veten

Sipas Mouton-Odum, shumica prej nesh nuk janë të mirë me të ulurit në siklet dhe pse do të ishin? Është vërtet njerëzore të shmangësh sikletet me çdo kusht. Por, kur luftoni një zakon si prekja e fytyrës duhet ta luftoni edhe nëse është e sikletshme.

“Ushtroni, madje edhe pesë minuta në ditë, të uleni me duart tuaja në prehër dhe të përpiqeni të mos prekni trupin tuaj”, thotë Mouton-Odum. ” Shumë njerëz do të luftojnë, por do të bëhen më të mirë me praktikën. Dhe kur të përmirësoheni, mund të zbuloni se keni më shumë kontroll mbi të gjitha këto zakone që dikur ishin pa vetëdije”.

Pranoni që do të prekni fytyrën ndonjëherë

Dhe kjo është në rregull. Gjëja e fundit që doni të bëni është të bëni veten më të shqetësuar duke bindur veten se prekja e fytyrës tuaj do të sjellë pasoja të rënda. “Është shumë e thjeshtë të shqetësohesh tepër për një sjellje specifike që është problematike, veçanërisht kur ne jemi të bombarduar nga informacione që na tregojnë se mund të kemi rrezik”, thotë Deibler.

Mos harroni se shmangia e prekjes së fytyrës tuaj është një masë parandaluese. Nuk do të thotë që nëse prekni fytyrën, do të sëmureni patjetër (me Coronavirus ose ndonjë gjë tjetër). Jini të sjellshëm me veten, bëni atë që mundeni për t’iu përmbajtur rekomandimeve të specialistëve, dhe nëse gjithçka tjetër dështon, mbajini ato duart e zënë me një lodër të besueshëm. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat