8 këshilla për të parandaluar diabetin e tipit 2

Këshilla mjekësore

8 këshilla për të parandaluar diabetin e tipit 2

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 08:53
Foto ilustrim

Nëse keni zbuluar se jeni në rrezik nga diabeti i tipit 2, me siguri shqetësoheni për shëndetin tuaj afatgjatë.

Pavarësisht nëse keni para-diabet, jeni në rrezik për shkak të peshës tuaj ose keni një predispozicion gjenetik, duhet të kërkoni mënyra për të minimizuar shanset tuaja për të marrë sëmundje, transmeton lajmi.net.

Ekspertët pretendojnë se mbi 60% e diabetit të tipit 2 mund të parandalohen ose vonohen përmes ndryshimeve në stilin e jetës dhe dietë.

Kjo do të thotë që të kujdesesh për shëndetin tënd tani mund të ndryshojë në shëndetin tënd kur të jesh më i moshuar. Duke pasur parasysh këtë, këtu janë 8 mënyra si mund të parandaloni diabetin e tipit 2 dhe të kujdeseni më mirë për trupin tuaj.

Kontrolloni rrezikun tuaj

Nëse dyshoni se mund të jeni në rrezik të zhvillimit të diabetit tip 2, është e rëndësishme që nivelet tuaja të glukozës në gjak të testohen rregullisht, veçanërisht nëse jeni shtatzënë.

Shumica e mjekëve do të kryejnë një test të vlerësimit të rrezikut për të zbuluar nëse ju bien në një kategori rreziku të ulët ose rreziku të lartë, dhe më pas bëni një test të thjeshtë gjaku për të kontrolluar statusin tuaj të diabetit.

Menaxhoni peshën tuaj

Diabeti i tipit 2 shkaktohet nga niveli i lartë i glukozës në gjak (hiperglicemia), dhe jo nga pesha e tepërt. Sidoqoftë, pothuajse 90% e njerëzve që jetojnë me këtë gjendje janë ose mbipesha ose mbipesha, kjo është arsyeja pse ju rrezikoni më shumë nëse keni një BMI të lartë.

Kjo për shkak se të qenit mbipeshë vë tendosje shtesë në aftësinë e trupit për të përdorur insulinë siç duhet, gjë që më pas shkakton rezistencë ndaj insulinës, shkruan alternative medicine.

Ushtrohu rregullisht

Ju duhet të bëni për 30 minuta ushtrim të moderuar në shumicën e ditëve të javës për të parandaluar ose vonuar shfaqjen e diabetit tip 2, edhe nëse duhet vetëm për të ecur, transmeton lajmi.net. Të qenit aktiv fizikisht mbi një bazë të qëndrueshme do t’ju ndihmojë të menaxhoni peshën tuaj, të zvogëloni nivelin e glukozës në gjak dhe të mbani nën kontroll presionin e gjakut, kështu që është e rëndësishme të merrni kohë për të.

Bëni një dietë të ulët GI

Disa raste të diabetit tip 2 mund të menaxhohen vetëm përmes dietës, zakonisht duke mbajtur nën kontroll sheqerin në gjak me një dietë të ulët glicemike.

Sidoqoftë, disa njerëz këshillohen të ndjekin këtë dietë të njëjtë për të minimizuar rrezikun e tyre të zhvillimit të sëmundjes, dhe studimet e fundit tregojnë se dieta më e lartë e GI mund të rrisë rrezikun e diabetit tip 2 me 8-40%.

Zvogëloni alkoolin

Pirja e shumtë e alkoolit mund të rrisë nivelin e presionit të gjakut dhe nivelit të triglicerideve (yndyrës së gjakut), duke ju rrezikuar më shumë për shtimin në peshë dhe diabetin e tipit 2.

Si rregull, është mirë të shijoni alkool në moderim (burrat duhet të kenë jo më shumë se dy pije standarde në ditë dhe gratë nuk duhet të kenë më shumë se një), por pirja e rëndë duhet të shmanget nga ata që kanë para-diabet ose mendojnë se mund të zhvillojë diabetin e tipit 2 në të ardhmen.

Lënë duhanin

Pirja e duhanit mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak dhe të çojë në rezistencë ndaj insulinës. Kjo do të thotë që duhanpirësit e rëndë që kanë më shumë se 20 cigare në ditë kanë dy herë më shumë të ngjarë të zhvillojnë diabet tip 2 sesa jo duhanpirësit.

Për më tepër, njerëzit që pinë duhan kanë më shumë të ngjarë të kenë probleme me dozimin, dietën dhe ushtrimin e insulinës, gjë që e bën më të vështirë për ta që të menaxhojnë gjendjen pasi të zhvillohet, transmeton lajmi.net.

Mbani kontrollin e presionit tuaj të gjakut

Presioni i lartë i gjakut dhe diabeti i tipit 2 shkojnë paralelisht, prandaj është e rëndësishme të mbani nën kontroll tuajin. Mënyra më e mirë për të ulur presionin e gjakut është të ushtroni çdo ditë, të hani një dietë të shëndetshme dhe të mbani një peshë të shëndetshme.

Ekzistojnë gjithashtu prova që sugjerojnë se stresi mund të rrisë presionin e gjakut, kështu që sigurohuni që të kujdeseni për mendjen tuaj, si dhe trupin tuaj.

Përmirësoni shëndetin tuaj kardiovaskular

Përsëri, sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti shpesh janë të lidhur, prandaj është e rëndësishme të kujdeseni për zemrën tuaj për të ulur rrezikun.

Sëmundja kardiovaskulare dhe diabeti kanë shumë faktorë të përbashkët, siç janë mbipesha, aktiviteti fizik dhe presioni i lartë i gjakut, kështu që ju mund të ulni rrezikun tuaj për të gjitha këto gjendje shëndetësore duke mbetur aktiv dhe duke ndjekur një dietë të shëndetshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat