Këto gjëra duhet t'i dini për sëmundjen misterioze Kawasaki

Këshilla mjekësore

Këto gjëra duhet t'i dini për sëmundjen misterioze Kawasaki

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 17:50
Foto ilustrim

Në shum vende të botës është vënë re se fëmijët me koronavirus vuajnë rëndom edhe sindromën Kawasaki.

Kjo sëmundje e rrallë sulmon fëmijët nën moshën 5 vjeç.

Një studim i fundit beson se është COVID-19 ai që e ka shkaktuar atë.

Në fillimet e saj Kawasaki shkakton ethe për ditë të tëra, për tu ndjekur më pas nga dhimbje abdominale dhe diarre. Fëmijët me ngjyrë apo aziatikët duket se preken më shumë nga kjo sindromë.

Kawasaki njihet se shkakton dëme në enët e gjakut, duke ndërprerë rritjen e fëmijës dhe uljen e qarkullimit të gjakut për në zemër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat