Vitamina A dhe rëndësia që ka për trupin

Këshilla mjekësore

Vitamina A dhe rëndësia që ka për trupin

Më: 8 shkurt 2021 Në ora: 00:45
Foto ilustrim

Vitamina A është një lëndë ushqyese thelbësore për shumë funksione të rëndësishme në trup. Emri i tij përfshin forma të ndryshme, të tretshme në yndyrë, që shfaqen në trup.

Frutat dhe perimet në të gjitha nuancat, nga e verdha, portkallia e deri  te jeshilja e errët, përmbajnë një pigment bimor që quhet Vitamina A ose beta-karotinë.

Pse vitamina A e meriton titullin të quhet mbreti i vitaminave?

Media sjell të gjitha vlerat ushqyese dhe të mirat që ka kjo vitaminë në trupin tonë.

Meqenëse është jashtëzakonisht e rëndësishme për të kontrolluar rritjen dhe zhvillimin e indeve epiteliale, ajo mbron membranat qelizore dhe forcon lëkurën dhe mukozat, duke ndihmuar kështu në parandalimin e infeksioneve të shumta dhe përhapjen e pakontrolluar të indeve. Gjithashtu mendohet se rrit funksionin e sistemit imunitar dhe parandalon shfaqjen e disa sëmundjeve infektive.

Mungesa e vitaminës A zakonisht shfaqet përmes problemeve të ndryshme të lëkurës, infeksioneve, problemeve me sistemin e tretjes, frymarrjes dhe urinimit.

Ndryshe nga vitaminat e tjera që mund të konsumohen në doza të rritura, vitamina A mund të shkaktojë hipervitaminozë. Prandaj, rekomandohet ta merrni atë në rutina të caktuara ditore

Vitamina A gjendet në mëlçi, të verdhën e vezës, qumësht, gjalpë dhe zakonisht mund të gjendet në indet e kafshëve dhe peshqive detarë.

Gjithashtu një burim i mirë i Vitaminës A gjenden në perimet me gjethe me ngjyrë të errët dhe frutat e verdha dhe portokalli

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat