Konsumi i vitaminës K mund të përmirësojë shëndetin e zemrës, të luftojë artritin dhe shenjat e ngadalta të plakjes

Këshilla mjekësore

Konsumi i vitaminës K mund të përmirësojë shëndetin e zemrës, të luftojë artritin dhe shenjat e ngadalta të plakjes

Më: 16 shkurt 2021 Në ora: 09:43
Foto Ilustrim

Kur bëhet fjalë për dietën tuaj të përditshme, ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për rëndësinë e lëndëve ushqyese si vitaminat B dhe C. Por a po merrni mjaftueshëm vitaminë K?

Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për të, nuk jeni vetëm. Por vitamina K është një faktor kryesor në mbajtjen e zemrës dhe kockave tuaja të forta ndërsa plakeni. Në fakt, marrja e mjaftueshme çdo ditë mund të ndihmojë në ngadalësimin e plotë të shenjave të plakjes.

Cilat janë përfitimet shëndetësore të vitaminës K?

Vitamina K është thelbësore për shëndetin e zemrës dhe kockave. Është më së shpeshti e njohur për të ndihmuar në procesin e mpiksjes së gjakut – i cili mund të bëhet më i vështirë me moshën – por studimi i fundit tregon se është gjithashtu jetik për parandalimin e kalcifikimit arterial.

Kjo është kur arteriet fillojnë të shfaqin shenja të grumbullimit të kalciumit, të cilat mund të ngurtësohen me kalimin e kohës dhe e bëjnë më të vështirë për gjakun e pasur me oksigjen të shkojë në trup. Në disa raste, kjo mund të çojë në sulme në zemër dhe probleme të tjera potencialisht fatale kardiovaskulare.

Nëse kjo nuk do të ishte një arsye e mjaftueshme për t’i kushtuar vëmendje marrjes tuaj, shkencëtarët aktualisht po studiojnë rolin e vitaminës K në parandalimin e artrozës, e cila prek mbi 32 milion të rritur amerikanë.

Si mund të marr më shumë vitaminë K në dietën time?

Ju mund ta përfshini vitaminën K përmes shumë ushqimeve që mund të hani rregullisht. Por si disa lëndë ushqyese të tjera, ekzistojnë forma të ndryshme të vitaminës K dhe është e rëndësishme të hani një larmi ushqimesh që përmbajnë lloje të ndryshme për një dietë të ekuilibruar mirë.

Zarzavatet me gjethe si spinaqi, lakra jeshile, dardhë zvicerane dhe majdanoz të gjitha kanë më shumë sesa sasia e rekomanduar ditore e asaj që quhet filokinon, ose vitaminë K1, në vetëm një racion.

Për më tepër, ju mund të shtoni vitaminë K në dietën tuaj me mish viçi, bërxolla derri, dhe mish pule, si dhe vezë dhe djathëra të ndryshëm. Këto të gjitha përmbajnë vitaminë K2, e cila zyrtarisht njihet si menakinon. Frutat si avokado, kivi, manaferra dhe boronicat gjithashtu mund të sigurojnë lëndë ushqyese shtesë.

Studiuesit janë akoma në fazat e hershme të të kuptuarit se sa e rëndësishme është vitamina K për kaq shumë funksione të ndryshme trupore, por nuk dëmton të sigurohesh që po konsumon mjaftueshëm çdo ditë, qoftë përmes dietës ose përmes një multivitaminave. Pak më shumë shëndet dhe zemër dhe kocka nuk dëmton kurrë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat