​Katër situata jo aq të padëmshme kur fryrja nuk shkaktohet nga ushqimi

Këshilla mjekësore

​Katër situata jo aq të padëmshme kur fryrja nuk shkaktohet nga ushqimi

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 16:36
Foto ilustruese

Sipas një studimi të fundit të bërë në Universitetin e Dartmouth, rreth 30 për qind e njerëzve ankohen për fryrje të vazhdueshme.

Ndërsa shkaku i fryrjes së stomakut janë më shpesh pijet e gazuara ose konsumimi i fasuleve, fryrja ndonjëherë mund të jetë tregues i problemeve më serioze shëndetësore, thotë Sherry Ross, gjinekologe.

Ross këshillon që nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma dhe i shoqëroni ato me fryrje kronike, sigurohuni që të vizitoni mjekun tuaj.

Dhimbje pelvike

Edhe pse e rrallë, dhimbja e legenit mund të tregojë kancer të vezoreve, veçanërisht nëse shoqërohet nga një ndjenjë e ngopjes së shpejtë gjatë një vakti, edhe pse personi ka ngrënë një sasi shumë të vogël ushqimi dhe ka nevojë të urinojë ose urinojë pas vaktit.

"Kjo është shkaktuar nga akumulimi i lëngjeve në bark dhe presioni i vezoreve në bark ose legen", tha Steve Vasilevm, një specialist në onkologjinë gjinekologjike nga Instituti John Wayne për tumore në Kaliforni.

Çfarë të bëni: Mos u frikësoni pasi shumica e simptomave kryesisht tregojnë shkaqe beninje siç janë cistet. Sidoqoftë, kërkimet ende duhet të bëhen. Ekografia dhe një test gjaku përdoren më së shpeshti për të zbuluar kancerin e vezoreve.

Humbje peshe

Rreth një për qind e popullsisë ka sëmundje celiake, një sëmundje autoimune për të cilën është specifike mungesa e tolerancës ndaj glutenit. Është vlerësuar se sëmundja celiake nuk diagnostikohet në vetëm 83 për qind të amerikanëve të prekur ose diagnostikohet gabimisht, sipas Shoqatës Beyond Celiac.

"Simptomat më të zakonshme janë diarreja dhe humbja e peshës, por gjysma e të rriturve me sëmundje celiake kanë reagime që nuk lidhen me traktin gastrointestinal, duke përfshirë anemi, skuqje të lëkurës, dhimbje koke dhe osteoporozë në fazën e hershme", tha Deevya Narayanan.

Çfarë të bëni? Ju duhet të shkoni te një gastroenterolog, i cili mund të përdorë një test gjaku për të përcaktuar nëse ka antitrupa të caktuar që tregojnë sëmundjen celiake. Nëse gjetja është pozitive, duhet të bëhet një endoskopi në mënyrë që mjeku të marrë një mostër të vogël të indeve nga zorra e hollë për analiza. Nëse një person konfirmohet të ketë sëmundje celiake, terapia është një dietë pa gluten.

Dhimbje barku

"Nëse ngërçet ndodhin në anën e poshtme të majtë të barkut, është e mundur që të jetë divertikulit - një gjendje kur pjesa e poshtme e zorrës së trashë bëhet e përflakur", tha Ross.

Çfarë të bëni? "Nëse ngërçet e forta shoqërohen me ethe, duhet të vizitoni menjëherë një mjek. Ndoshta do të jetë e nevojshme të bëni teste të gjakut, urinës dhe jashtëqitjes për të përjashtuar burime të tjera të infeksionit, dhe nëse është divertikulit, një skanim i CT do të jetë i nevojshëm. Trajtimi bëhet me antibiotikë dhe një dietë të lëngshme ". Pas shërimit, është e nevojshme të futni më shumë fibra në dietë, një fillim i mirë është bollgur për mëngjes.

Diarre

"Gazrat e stomakut të shoqëruara me dhimbje barku dhe diarre të shpeshtë mund të jenë një simptomë e sëmundjes inflamatore të zorrëve të tilla si sëmundja Crohn ose koliti ulçeroz. Të dyja këto janë sëmundje inflamatore të traktit tretës", tha Narayanan, duke shtuar se 40 për qind e njerëzve me këto sëmundje kanë shoqëruese simptoma të tilla si dhimbje në sy, vizion të paqartë, skuqje dhe lodhje.

Çfarë të bëni? Një mjek i përgjithshëm i referohet një pacienti me këto simptoma te një gastroenterolog, i cili më pas kryen një sërë testesh, duke përfshirë testet e gjakut, testet e jashtëqitjes për të zbuluar infeksionet e mundshme bakteriale ose parazitare, endoskopinë dhe një biopsi gastrointestinale. Këto janë sëmundje kronike për të cilat nuk ka pasur terapi të mirë deri më tani, por gjeneratat e reja të biologjikëve po tregojnë rezultate të mira.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat