Në luftën kundër zbokthit, përdorni limon

Këshilla mjekësore

Në luftën kundër zbokthit, përdorni limon

Më: 2 mars 2021 Në ora: 01:15
Foto ilustruese

Kur jeta të jep një limon, bëj një limonadë! Ose më mirë akoma, kur ritmi i jetës bën që zbokthi të shfaqet në kokën tuaj, përdorni limon për ta hequr qafe atë.

Nëse keni problem me shfaqjen e zbokthit, atëherë shampot që bleni nuk do t’ju kryejnë punë sa recetat natyrale.

Shkencërisht lëngu i limonit është një zgjidhje natyrale e problemit në formën e zbokthit. Limoni përmban acid limoni i cili ndihmon në luftimin e zbokthit. Lëngu i limonit gjithashtu ka veti antimikrobike që maja e kokës çliron kërpudhat që shkaktojnë zbokthin.

Përveç kësaj, përdorimi i rregullt i lëngut të limonit në lëkurën e kokës, ju vendosni nën kontroll humbjen e flokëve, dhe jo vetëm kaq, ajo gjithashtu kontribuon në faktin se flokët tuaj janë të fortë dhe elastikë.

Përdorni këto 2 receta dhe shpëtoni nga zbokthi.

Receta e parë:

4 lugë uthull molle

2 lugë lëng limoni

Përzieni përbërësit në një tas të vogël dhe zhyteni shtupën e pambukut në tretësirë. Vendoseni në mënyrë të barabartë në temat e kokës dhe pastaj masazhoni të gjithë zonën me gishtat e të dy duarve me lëvizje të lehta rrethore. Lëreni të veprojë për rreth 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Këshillohet të aplikoni këtë procedurë dy herë në javë.

Receta e dytë:

4 lugë vaj bajame

2 lugë lëng limoni

3 pika vaj peme çaji

Ju duhet ta ngrohni vajin e bajames në një temperaturë të ulët dhe më pas të shtoni lëng limoni dhe vaj të pemës së çajit. Kur të përzieni mirë, vendoseni në lëkurën e kokës dhe masazhojeni me gishta. Lëreni të veprojë për rreth 30 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Në vend të vajit të bajames, mund të përdorni vaj ulliri ose kokosi nëse dëshironi. Këshillohet të aplikoni këtë trajtim dy herë në javë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat