​Fluturimet e gjata në hapësirë dhe noti i qëndrueshmërisë mund të “zvogëlojnë zemrën”

Këshilla mjekësore

​Fluturimet e gjata në hapësirë dhe noti i qëndrueshmërisë mund të “zvogëlojnë zemrën”

Më: 30 mars 2021 Në ora: 20:29
Foto ilustruese

Kalimi i periudhave shumë të gjata kohore në hapësirë ka diçka të përbashkët me notin ekstrem të qëndresës: të dyja mund të shkaktojnë tkurrjen e zemrës.

Ky është përfundimi i një studimi që krahasoi efektet e vitit të astronautit Scott Kelly në hapësirë me një not maratonë nga atleti Benoit Lecomte.

Të dy heqin ngarkesat në zemër që zakonisht aplikohen nga graviteti, duke bërë që organi të atrofizohet. Ushtrimi nuk ishte i mjaftueshëm në asnjë rast për të kundërshtuar ndryshimet në zemër.

Studimi u drejtua nga Benjamin Levine, profesor i mjekësisë së brendshme në Universitetin e Teksasit, Qendra Mjekësore Jugperëndimore në Dallas, dhe është botuar në revistën Circulation.

Kërkimi ka implikime për udhëtime shumë të gjata në hapësirë - të tilla si ekspeditat në Mars, të cilat NASA i planifikon në dekadat e ardhshme.

"Një nga gjërat që kemi mësuar gjatë shumë viteve të studimit, është se zemra është jashtëzakonisht plastike. Kështu që zemra përshtatet me ngarkesën që i është vendosur", tha për BBC profesori Levine, i cili është gjithashtu drejtor i Institutit për Ushtrime dhe Mjedisit, një bashkëpunim midis Universitetit të Teksasit, Qendra Mjekësore Jugperëndimore dhe Texas Health Presbyterian Hospital Dallas.

"Në fluturimin hapësinor, një nga gjërat që ndodh, është që ju nuk keni pse të pomponi gjak përpjetë, sepse nuk po pomponi kundër gravitetit".

Scott Kelly kaloi 340 ditë në bordin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) për të lejuar shkencëtarët të studionin efektet e fluturimeve me kohë të gjatë në trupin e njeriut. Më 5 qershor 2018, Benoit Lecomte filloi një përpjekje për të notuar Oqeanin Paqësor, pasi kishte përshkuar më parë Atlantikun.

Ai notoi 2.821 km për 159 ditë, duke braktisur përfundimisht përpjekjen. Notimi për periudha shumë të gjata gjithashtu ndryshon ngarkesat e vendosura në zemër nga graviteti pasi personi ndodhet më tepër në pozitë horizontale sesa vertikale.

Lecomte notoi mesatarisht 5.8 orë në ditë, duke fjetur rreth tetë orë çdo natë. Kjo do të thotë se ai po kalonte ndërmjet 9 dhe 17 orë çdo ditë në një gjendje të shtrirë.

Shkencëtarët ndonjëherë përdorin studime për pushimin e shtratit për të simuluar fluturimin hapësinor, pasi që qëndrimi shtrirë eliminon shkallën e qëndrimit kokë më këmbë që vendos një ngarkesë në zemër. Por profesor Levine tha se zhytja në ujë për periudha të gjata në pozitë horizontale është një model edhe më i mirë për kohën e kaluar në orbitë.

"Tani ju hiqni shkallën kokë më këmbë dhe pastaj e vendosni personin në ujë, kështu që rregulloni edhe atë shkallë. Është thjesht si të jesh në hapësirë", tha Levine.

Meqenëse të dy burrat nuk pomponin më gjak përpjetë, siç shprehet Levine, zemrat e tyre filluan të humbnin masë.

"Kur shikojmë barkushen e majtë (të zemrës) ne shohim rreth një humbje prej 20-25% në masën totale gjatë katër apo pesë muajve që Lecomte po notonte," tha bashkautori James MacNamara, gjithashtu nga Universiteti i Teksasit, Qendra Mjekësore Jugperëndimore.

"Ne pamë konkretisht 19% dhe 27% të masës së humbur për kapitenin Kelly gjatë vitit."

Sidoqoftë, ushtrimi i kundërvihet procesit të humbjes së masës. Astronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës tashmë i janë nënshtruar një regjimi intensiv të stërvitjes për të zbutur dëmtimin e muskujve dhe kockave që gjithashtu ndodh në orbitë.

Edhe kështu, ky regjim stërvitje nuk ishte i mjaftueshëm për të parandaluar atrofinë e parë të zemrës te kapiten Kelly. Në fillim të studimit, studiuesit kishin menduar nëse sasia e ushtrimeve fizike që po bënte Lecomte në ujë mund të ishte e mjaftueshme për të parandaluar humbjen e indeve të zemrës.

"Unë absolutisht mendoja se zemra e Benoit nuk do të atrofizohej. Kjo është një nga gjërat e këndshme të shkencës - ju mësoni më shumë kur gjeni gjëra që nuk i prisnit. Rezulton kur notoni për aq shumë orë në ditë, nuk është si Michael Phelps, ai nuk po noton aq shumë sa mundet", tha Levine.

Në vend të kësaj, Lecomte goditi këmbët relativisht lehtë gjatë gjithë kohës. "Thjesht nuk është aq shumë aktivitet. Nivelet e ulëta të aktivitetit fizik nuk e mbrojnë zemrën nga përshtatja me mungesën e gravitetit," tha Levine.

Përshtatjet e zemrës, megjithatë, nuk janë afatgjata - zemrat e të dy burrave u kthyen në normalitet pasi u kthyen në tokë.

Por dhomat në zemër të njohura si atria zgjerohen në hapësirë, pjesërisht për shkak të ndryshimeve në mënyrën e kalimit të lëngut. Kjo mund të çojë në një gjendje të quajtur dridhje atriale, ku zemra rreh shpejt dhe në një mënyrë të parregullt. Mund të dëmtojë stërvitjen, por gjithashtu mund të rrisë rrezikun e goditjes në tru.

Ekziston edhe një rrezik tjetër për këtë organ jetësor nga udhëtimet në hapësirë. Nivelet më të larta të rrezatimit në hapësirë mund të përshpejtojnë sëmundjen koronare të zemrës. Astronautët kontrollohen për arterosklerozë, por ata janë përgjithësisht të moshës mesatare kur shkojnë në hapësirë dhe shkencëtarët e dinë se ky është një problem që ndërtohet me moshën.

Kjo është e rëndësishme pasi që një sulm në zemër në hapësirë mund të jetë katastrofike.

Levine është pjesë e një programi NASA të quajtur Cipher që do të dërgojë 10 astronautë të tjerë në hapësirë për misione me kohë të gjatë. Studiuesit do t'i nënshtrojnë zemrat e anëtarëve të ekuipazhit në një numër testesh të ndryshme dhe metodave të skanimit të teknologjisë së lartë për një pamje më të detajuar të funksionit të zemrës në hapësirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat