Konsumimi i tepruar i këtyre pesë pijeve shton rrezikun për sulm në zemër

Këshilla mjekësore

Konsumimi i tepruar i këtyre pesë pijeve shton rrezikun për sulm në zemër

Më: 5 prill 2021 Në ora: 19:48
Foto ilustrim

Është absolutisht e rëndësishme që të kujdeseni për zemrën tuaj nëse dëshironi jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Edhe pse nuk ka garanci që në një periudhë të jetës suaj mund të pësoni sulm në zemër (infarkt të miokardit), ekzistojnë disa ndryshime në mënyrën jetësore që mund ta zvogëlojnë këtë rrezik.

Sulmi në zemër ndodh kur bllokohet qarkullimi i gjakut në enët që e furnizojnë zemrën. Shkaktar i kësaj është ngushtimi apo mbyllja e këtyre enëve të gjakut (si pasojë e aterosklerozës).

Një prej komponentëve që ka rol shumë të madh në shëndetin e zemrës është ushqimi, ku përfshihen edhe pijet.

Më poshtë jua sjellim listën me pesë pijet, të cilat duhet t’i shmangni apo së paku t’i reduktoni, në mënyrë që ta mbani zemrën tuaj të shëndetshme:

Pijet e gazuara

Pijet që përmbajnë kafeinë

Pijet energjetike

Alkooli

‘Milkshake’

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat