Zgjidhni njëherë e përgjithmonë dhimbjen e kërdhokullave – Ushtrime të thjeshta që mund t’i bëni në shtëpi!

Këshilla mjekësore

Zgjidhni njëherë e përgjithmonë dhimbjen e kërdhokullave – Ushtrime të thjeshta që mund t’i bëni në shtëpi!

Më: 14 maj 2021 Në ora: 18:38
Foto ilustrim

Ushtrime për kërdhokulla të shëndetshme!

Nëse mendojmë për aktivitete që na bëjnë të lumtur – seksi, vallëzimi, një trup i fortë dhe i lëvizshëm, vitaliteti – bëhet e qartë se qendra fizike e të gjitha gjërave është në komblik. Megjithatë, falë mënyrës së sotme të jetës, ajo është nën një barrë të madhe.

Kofsha konsiderohet të jetë ndër nyjat më të forta dhe ashti i kofshës është më i forti në nyjën e kërdhokullës. Prandaj, i nënshtrohet amortizimit të madh dhe rehabilitimit të ngadaltë.

Shkaktarët më të shpeshtë të dhimbjes së kërdhokullave janë: osteoporoza (një deficit në masë kockore që zhvillohet me kalimin e viteve), frakturat e ijëve (pas një goditje të rëndë ose dëmtimi), artriti (për shkak të inflamacionit të nyjave), lëvizja e zvogëluar.

Shikoni videon e vajzës e cila na tregon ushtrimet më efektive për ijët, pa pajisje shtesë.

Na duhet vetëm vullneti!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat