Si të trajtoni dhimbjet e qafës

Këshilla mjekësore

Si të trajtoni dhimbjet e qafës

Më: 30 maj 2021 Në ora: 13:01
Foto ilustrim

Ankthi dhe stresi, ritmi i shpejtë, puna ulur janë ndër shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së qafës.  1 nga 6 persona ka dhimbje qafe, dhe ky problem duhet trajtuar para se të bëhet kronik.

Çfarë mund të bëni për të lehtësuar dhimbjet e qafës?

1. Masazhoni lehtë qafën çdo natë para gjumit.

2. Bëni shtriqje për 10 minuta çdo mëngjes kur zgjoheni dhe para se të filloni ditën.

3. Bëni pushime e rregullta gjatë orarit të punës, rreth çdo një orë e gjysmë punë.

4. Kërkoni metoda për të menaxhuar dhe lehtësuar stresin.

5. Masazhoni qafën me topa tenisi.

6. Bëni yoga.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat