Sa shpejt ngriheni nga karrigia? Çfarë zbulon kjo për shëndetin tuaj

Këshilla mjekësore

Sa shpejt ngriheni nga karrigia? Çfarë zbulon kjo për shëndetin tuaj

Më: 31 maj 2021 Në ora: 16:33
Foto ilustrim

Sa shpejt mund të ngrihemi nga një karrige, por edhe të qëndrojmë në njërën këmbë zbulon shumë jo vetëm për ekuilibrin tonë, por edhe për jetëgjatësinë tonë.

Ritmi me të cilin ecim dhe forca e shtrëngimit të duarve janë tregues të rëndësishëm të jetëgjatësisë, sipas studiuesve.

Zgjidhja e enigmës së jetëgjatësisë ndoshta fshihet në gjërat e thjeshta të përditshme, të tilla si forca me të cilën i japim dorën një të njohuri, shpejtësia me të cilën ecim, por edhe sa shpejt mund të ngrihemi nga një karrige ose të qëndrojmë në këmbë.

Studiuesit britanikë studiuan tërësisht të gjitha të dhënat e disponueshme nga 28 studime vëzhgimi që hetonin lidhjen midis matjeve të mësipërme të gjendjes fizike dhe vdekshmërisë. Përfundimi i tyre interesant ishte se pjesëmarrësit të cilët arritën të përballen mirë edhe me një nga testet e mësipërme fizike kishin një rrezik më të ulët të vdekjes së parakohshme në krahasim me ata që nuk e bënin këtë.

Një zbulim tipik është se ata që ecnin ngadalë kishin deri në tre herë më shumë gjasa të vdisnin parakohe sesa ata që mbanin një ritëm më të shpejtë.

Këto lëvizje të thjeshta zbulojnë aftësinë fizike të një personi për të kryer detyrat e përditshme në një moshë të shtyrë. Por nuk është kurrë vonë për të filluar nga e thjeshta, siç është ngritja nga divani dhe shëtitja e shpejtë duke bërë një hap të madh drejt jetëgjatësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat