Sëmundjet të cilat kanë nevojë për gjumë që të kalojnë sa më shpejt

Këshilla mjekësore

Sëmundjet të cilat kanë nevojë për gjumë që të kalojnë sa më shpejt

Më: 1 qershor 2021 Në ora: 16:06
Foto ilustrim

Ndonjëherë trajtimi i shumë sëmundjeve është gjumi, kështu që pacienti merr pushim adekuat kur është i sëmurë, kjo forcon sistemin imunitar dhe shpejton shërimin.

Cilat sëmundje kanë nevojë për gjumë që “të ikin” më shpejt:

1- Gripi

Kur keni grip rekomandohet të flini mjaft mirë dhe të pushoni, sepse ushtrimi i përpjekjeve çon në sekretimin e hormoneve në trup që shkaktojnë imunitet të dobët, siç është kortizoli, i cili ndikon negativisht në qelizat e bardha të gjakut.

Gjatë gripit, sistemi imunitar duhet të drejtojë të gjitha përpjekjet dhe energjinë e tij për të luftuar sëmundjen.

Kështu, çdo lodhje tjetër në trup ose infeksion, do të kërkojë konfrontim shtesë nga sistemi imunitar, i cili zgjat kohëzgjatjen e sëmundjes dhe mund të shkaktojë komplikime.

2- Dhimbje koke e rëndë

Si rezultat i stresit ekstrem dhe mos fjetjes mirë, shumë njerëz mund të ndiejnë dhimbje koke të forta, përveç tjerrjes dhe çekuilibrit.

Në këtë rast, zgjidhja më e mirë është të merrni pjesën tjetër dhe të flini trupi i duhet për të hequr qafe dhimbje koke të forta.

Mund të jetë e vështirë për disa njerëz me dhimbje koke të flenë, kështu që ju mund të pini një filxhan anise ose nenexhik ose një gotë qumësht të ngrohtë, këto pije do të ndihmojnë në qetësimin e nervave dhe për të fjetur shpejt.

Por duhet të keni kujdes që të mos flini shumë, sepse mund të çojë në efekte negative në trup dhe shëndet. Periudha e përshtatshme e gjumit është 7 deri në 8 orë.

3- Dhimbje shpine, shpatulla dhe qafe

Kur vuani nga dhimbje në shpinë, qafë ose shpatull, trupi ka nevojë për pushim për të ulur presionin mbi të, dhe kështu gjumi është një zgjidhje e përshtatshme për të lehtësuar këto simptoma.

Por duhet t’i përmbaheni pozicioneve korrekte të gjumit, sepse disa pozicione mund të rrisin dhimbjen.

Nëse ka dhimbje shpine, rekomandohet të flini në shpinë me një jastëk të vogël nën legen për të zvogëluar problemet e tendinave, por nëse preferoni të flini në njërën anë, një jastëk duhet të vendoset midis këmbëve.

Dhimbja në qafë gjithashtu kërkon gjumë në shpinë me përdorimin e një jastëku mjekësor në një lartësi të përshtatshme, dhe preferohet të vendosen jastëkët edhe nën duar.

Rekomandohet gjithashtu të flini në shpinë në rast dhimbjeje në shpatulla, me një jastëk nën kokë dhe nuk duhet të flini në stomak ose në shpatullën e prekur.

4- Dhimbje në këmbë

Dhimbja e këmbës mund të ndodhë për shkak të shtimit të peshës dhe presionit të tepërt në nyje për periudha të gjata pa pushim.

Më e mira në këtë problem është të shtriheni në dyshek me një jastëk nën këmbë, kjo siguron lehtësim të dhimbjeve, veçanërisht nëse shoqërohet me ënjtje.

5- Diabeti

Gjumi ka një rëndësi të madhe për diabetikët, pasi mungesa e gjumit shkakton një rritje të nivelit të hemoglobinës dhe për pasojë, vështirësi në kontrollimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Në të njëjtën kohë, nuk rekomandohet të flini për periudha të gjata, por gjumi duhet të jetë i rregullt dhe i moderuar për të siguruar ruajtjen e niveleve të sheqerit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat