Të gjitha mënyrat se si konsumimi i ujit i sjell përfitime trupit tuaj

Këshilla mjekësore

Të gjitha mënyrat se si konsumimi i ujit i sjell përfitime trupit tuaj

Më: 4 qershor 2021 Në ora: 17:52
Foto ilustrim

Të ndjeheni më të lehtë, të shfryrë, energjik, por gjithashtu të keni lëkurë dhe flokë me shkëlqim dhe të luftoni celulitin. Përfitimet e ujit janë të shumta…

Pse duhet të pini ujë dhe cilat janë përfitimet që ai i sjell trupit

Pirja e shumë uji është e mirë për ju dhe ndoshta e keni lexuar ose dëgjuar këtë shumë herë, ndoshta edhe nga mjeku juaj. Por a është vërtet e rëndësishme të pish shumë ujë? Cilat janë arsyet specifike është kaq mirë të pihet shumë?

Le të fillojmë duke thënë se ndër përfitimet më të zakonshme dhe të njohura të ujit ekzistojnë një sërë ndjesish pozitive siç janë ndjenja më energjike dhe efikase, apo edhe më të “shfryrë”. Dhe megjithëse është më e vështirë për tu matur, pirja gjithashtu ka një efekt të dukshëm në pamjen tonë: jep lëkurë dhe flokë me shkëlqim, zvogëlon mbajtjen e ujit, ndihmon në luftën kundër celulitit dhe rrit hidratimin duke vonuar shfaqjen e rrudhave.

Si të pini ujë siç duhet?

Por mos mendoni të pini një litër ujë menjëherë, sepse në vend që të hidratoni trupin dhe të merrni të gjitha përfitimet për të cilat kemi folur, sasia e madhe e ujit arrin në fshikëz aq shpejt sa trupi ndjen nevojën për të urinim: në këtë mënyrë eliminohet uji i gëlltitur në një kohë të shkurtër, duke eliminuar të gjithë potencialin e ujit. Idealja është të pini të paktën një litër e gjysmë (edhe më mirë nëse mund të arrini në dy) ujë në gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës.

Mendoni se, në teori, ka edhe raste gjatë ditës kur është më mirë të pini lëngje: nga 9 në mëngjes deri në 13 litri i parë dhe nga 14.30 në 19.30 litri i dytë. Pa harruar të pini një gotë ujë gjatë vakteve kryesore, midis pjatës së parë dhe të dytë në mënyrë që të hollohen edhe lëngjet gastrike. Mbi të gjitha është gjithashtu e rëndësishme të mos e teproni.

Pse pirja e ujit është e mirë për ju?

Uji ju ndihmon të bini në peshë

Ndihmon në rimbushjen me energji

E bën lëkurën më të shëndetshme

Pastron trupin

Është një ndihmë shëndetësore

Përmirëson performancën sportive

Le të shohim të gjitha këto përfitime më në detaje.

Uji ju ndihmon të bini në peshë

Uji është një nga mjetet më të mira për humbjen e peshës. Uji duhet të zërë vendin e të gjitha pijeve të tjera, të tilla si sodat, lëngjet e frutave ose alkooli, të cilat janë një burim i fshehur i kalorive. Për më tepër, është një sistem i shkëlqyeshëm për të zvogëluar oreksin sepse shumë shpesh kur mendojmë se jemi të uritur në të vërtetë kemi etje: tetë gota në ditë në fakt na lejojnë të ndiejmë më pak oreks sepse ato ushtrojnë një ndikim pozitiv në qendrat nervore detyra e të cilave është kontrolli i stimulit të etjes dhe urisë.

Ju rimbush me energji dhe shmang dehidratimin

Dehidrimi edhe me vetëm 1% të peshës trupore ul forcën dhe ju bën të ndiheni shumë të lodhur. Shpesh ne priremi të nënvlerësojmë faktin se mund të jetë dehidrim, por kur ndjen dëshirën e etjes do të thotë që tashmë je i dehidratuar. Pirja e pak uji mund të shkaktojë:

rraskapitje

lodhje të muskujve

marramendje

duke iu sforcuar edhe për gjërat më të vogla.

Pirja e dy litrave ujë në ditë do të thotë para së gjithash rikuperim i forcës dhe energjisë.

E bën lëkurën më të shëndetshme

Pirja e ujit ndihmon në pastrimin e lëkurës në thellësi. Sidoqoftë, kjo nuk ndodh menjëherë por kërkon shumë qëndrueshmëri sepse përfitimet nuk shihen pas një dite ose një jave të marrjes por pas të paktën 28 ditësh dhe kjo është koha e nevojshme për qarkullimin e qelizave.

Pastron trupin

Në të njëjtën mënyrë, uji është në gjendje të eliminojë toksinat nga trupi, gjithmonë nëse pihet vazhdimisht. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, edhe nëse nuk ka prova të vërteta shkencore, pirja e shumë uji duket se zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Është një ndihmë shëndetësore

Një studim i botuar në Revistën Amerikane të Epidemiologjisë tregoi se ata që pinin më shumë se tetë gota ujë në ditë kishin 41% më pak të ngjarë të pësonin sulm në zemër sesa ata që pinin më pak se 2 gota ujë në ditë. Jo vetëm kaq: pirja e shumë uji ndihmon në zvogëlimin e sulmeve të dhimbjes së kokës dhe problemeve të tretjes: sistemi ynë tretës ka nevojë për një sasi të mirë uji për tu tretur si duhet. Më në fund, uji mund të ndihmojë në zvogëlimin e problemeve të acidit në stomak dhe kapsllëkut.

Përmirëson performancën sportive

Dehidrimi është armiku kryesor i një aktiviteti të mirë sportiv, prandaj është thelbësore që të hidratoheni mirë para, gjatë dhe pas një seance ushtrimi. Furnizimi me lëngje duhet të fillojë para stërvitjes për të siguruar një gjendje optimale të hidratimit në kohën e përpjekjes. Nuk rekomandohet marrja e sasive të mëdha të ujit të thjeshtë në 45-60 minuta para stërvitjes (sepse mund të stimulojë diurezën dhe eliminimin pasues të lëngjeve), për të njëjtën arsye nuk rekomandohet të merrni alkool ose kafeinë.

Riintegrimi duhet të marrë parasysh:

karakteristikat mjedisore në të cilat praktikohen sportet (temperatura, lagështia)

lloji i punës muskulore (i rëndë, i lehtë, shpejtësi ose durim)

veshjet e përdorura.

Ju duhet të konsumoni 1/4 litër çdo 15 minuta. Por mos harroni se pas ushtrimit është shumë e rëndësishme të shmangni hipohidrimin për të rivendosur një situatë ekuilibri brenda trupit.

Si të zgjidhni llojin e ujit për të pirë

Së fundmi, është shumë e rëndësishme të dini se si të zgjidhni llojin e ujit që duhet të pini:

Për shembull, njerëzit hipertensivë duhet të zgjedhin ujëra me përqendrim të ulët të natriumit.

Nga ana tjetër, për atletët rekomandohet uji i pasur me kripëra minerale, domethënë me një sasi të mirë kalciumi, hekuri, klor, bikarbonat dhe natrium, kjo e fundit është thelbësore për të arritur një performancë të mirë.

Për ata që mbajnë dietë, rekomandohet një sasi e mirë e ujit mineral për të pastruar trupin.

Nëse jeni shtatzënë, rekomandohet një ujë kalciumi me mbetje fikse me mesatare të lartë, për të kënaqur nevojën e rritur për kalcium.

Më në fund, uji me minerale të ulëta që alternohet me ato të pasura me kripëra minerale është i mirë për fëmijët, të cilët mund të rimbushin ata që humbin me djersitje, diurezë ose shkarkime të bollshme.

Tani ju dini pothuajse gjithçka për ujin. Thjesht duhet të filloni të pini!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat