Këshillat e ndihmës së shpejtë që ju ndihmojnë të mjekoni një djegie

Këshilla mjekësore

Këshillat e ndihmës së shpejtë që ju ndihmojnë të mjekoni një djegie

Më: 4 qershor 2021 Në ora: 21:37
Foto ilustrim

Djegiet janë të ndryshme nga djegiet, por të dy dëmtojnë lëkurën. Djegiet janë të dyllojshme, ato që shkaktohen nga nxehtësia e thatë dhe ato që shkaktohen nga diçka e lagur, siç është uji i nxehtë ose avulli. Në varësi të ashpërsisë, të tre shtresat e lëkurës tuaj mund të dëmtohen përgjithmonë.

Për të trajtuar një djegie të vogël, ekspertët rekomandojnë të ndiqni këto tetë këshilla të ndihmës së shpejtë:

Menjëherë largojeni personin nga burimi i nxehtësisë për të ndaluar djegien.

Ftohni djegien me ujë të rrjedhshëm të ftohtë ose të vakët për 20 minuta. Mos përdorni akull, ujë të ftohtë ose ndonjë krem ose substancë të yndyrshme si gjalpi.

Hiqni çdo veshje apo stoli që është afër zonës së djegur të lëkurës, përfshirë pelenat e foshnjave, por mos lëvizni asgjë që është ngjitur në lëkurë.

Sigurohuni që personi të mbajë ngrohtë duke përdorur një batanije, për shembull, por kujdesuni që të mos e fërkoni atë në zonën e djegur.

Mbuloni djegien duke vendosur një shtresë të mbështjellësit, një qese plastike e pastër mund të përdoret gjithashtu për djegie në dorën tuaj

Përdorni qetësues të dhimbjeve të tilla si paracetamol ose ibuprofen për të trajtuar çdo dhimbje

Nëse fytyra ose sytë janë djegur, uluni sa më shumë që të jetë e mundur, në vend se të shtriheni, kjo ndihmon për të zvogëluar ënjtjen

Nëse është një djegie acidike ose kimike, telefononi urgjencën, provoni me kujdes të hiqni kimikatet dhe çdo veshje të kontaminuar dhe shpëlajeni zonën e prekur duke përdorur sa më shumë ujë të pastër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat