​Shenjat e fshehura të dehidrimit

Këshilla mjekësore

​Shenjat e fshehura të dehidrimit

Më: 27 qershor 2021 Në ora: 16:51
Foto ilustrim

Kur temperatura tejkalon 30 gradë Celsius, të gjithë duhet t'i kushtojmë vëmendje sasisë së lëngjeve që marrim në trup.

Edhe dehidrimi i lehtë, humbja e një deri në dy për qind të lëngjeve të trupit, nëse nuk kompensohet shpejt, mund të shkaktojë komplikime të rrezikshme.

Sidoqoftë, nuk është gjithmonë e lehtë të njohësh që trupi ka nevojë urgjente për të rimbushur lëngun dhe disa nga shenjat më të zakonshme të dehidrimit në të vërtetë janë të fshehura dhe ne nuk i shoqërojmë ato me nevojën për marrjen e lëngjeve.

Gulçim dhe tharje të gojës

Kur trupi ka mungesë kritike në ujë, prodhimi i pështymës në gojë zvogëlohet, gjë që ndihmon në prishjen e ushqimit dhe shpëlarjen e tij.

Një tjetër shenjë e mundshme e dehidrimit mund të jetë një gojë e thatë dhe "ngjitëse".

Dhimbjet e muskujve

Një nga arsyet e spazmave të muskujve gjatë ushtrimeve është dehidrimi, rënia e elektroliteve; minerale të tilla si natriumi dhe kaliumi, të cilat na duhen shumë pasi ndihmojnë në ekuilibrimin e niveleve të pH të trupit, kështu që kontrollojnë punën e sistemit nervor.

Nëse papritmas ndjeni dhimbje ose ngërçe muskulore gjatë nxehtësisë, kjo mund të jetë një shenjë se ju mungojnë lëngjet.

Dhimbje koke

Dhimbjet e kokës janë treguesi më i zakonshëm i dehidrimit të butë deri të moderuar, dhe mund të jenë të tolerueshëm dhe të butë ose të rëndë dhe intensiv.

Po kështu, dehidrimi mund të shkaktojë një episod migrene, dhe supozohet se një nga arsyet është se mungesa e ujit zvogëlon indet e trurit, gjë që shkakton dhimbje.

Urinë e errët

Një nga mënyrat që mjekët diagnostikojnë dehidratimin është duke ekzaminuar përqendrimin e ujit në urinë dhe ne mund ta shohim vetë nga ngjyra e urinës nëse kemi lëngje të mjaftueshme në trup.

Nëse ngjyra e urinës është e verdhë e zbehtë, ju keni mjaft lëngje dhe një e verdhë e errët mund të jetë një shenjë e dehidrimit, thonë ekspertët nga Klinika Mayo.

Uria

Dëshira për ushqim dhe pije vjen pjesërisht nga hipotalamusi, një zonë e trurit që kontrollon urinë, etjen dhe temperaturën e trupit dhe nëse jeni të uritur shpejt pasi të hani, në fakt mund të keni mungesë të lëngjeve.

Ndonjëherë, natyrisht, uria do të thotë thjesht uri, dhe është e vështirë të thuash nëse është një nevojë për lëngje dhe mjekët gjithashtu këshillojnë të pini më shumë lëngje se zakonisht në verë.

Lodhja

Nëse nuk kemi lëng të mjaftueshëm për të ndihmuar trupin të dërgojë lëndë ushqyese në qeliza, mund të ndiejmë lodhje që nuk ndalet, edhe kur jemi në gjumë.

Hidratimi është i rëndësishëm për shumicën e funksioneve trupore, kështu që mungesa e ujit prek pothuajse të gjitha aktivitetet në trup, madje edhe gjumin, por mjekët gjithashtu theksojnë se marrja e tepërt e lëngjeve nuk ndihmon gjumin, por duhet një "ekuilibër i shëndetshëm".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat