Si të largojmë fryrjen e syve?

Këshilla mjekësore

Si të largojmë fryrjen e syve?

Më: 28 qershor 2021 Në ora: 21:04
Foto ilustrim

Dr. Dmitriy Dementiev, një okulist, ka zbuluar se si të shpëtoj nga sytë e fryrë nga të cilët vuajnë shumë njerëz pas zgjimit.

Specialisti tregon se ka pika për të lagur sytë që në të vërtetë ndihmojnë në trajtimin e të ashtuquajturës sindromë të syve të thatë dhe ato mund të përdoren 3-4 herë në ditë.

Ai shton se ekziston një recetë popullore, e cila përfshin vendosjen e fetave të kastravecit në vendet e fryra të syrit. Ka edhe kremra që përdoren me sukses për të larguar sytë e fryrë.

Por cili është shkaku i kësaj fryrje? Specialisti tregon se shkaku mund të jenë problemet me zemrën, enët e gjakut ose sëmundjen e veshkave.

Fryrja e barkut mund të ndodhë si rezultat i marrjes së tepërt të një personi të disa ushqimeve dhe pijeve gjatë ditës së kaluar, ose për shkak të lenteve të kontaktit, konsumit të tepërt të kripës, ose mund të jetë për shkak të alergjive, problemeve të sinusit ose ftohjes.

Edhe një arsye tjetër e papritur dehidrimi. Njerëzit që jetojnë në zona me klimë të thatë, duhet të pinë shumë ujë.

“Nëse fryrja e barkut përsëritet, duhet të ndaloni së përdoruri kripë”, thotë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat