​Kalimi i zorrëve: Sa saktësisht kryhet dhe cilat probleme mund të tregojnë?

Këshilla mjekësore

​Kalimi i zorrëve: Sa saktësisht kryhet dhe cilat probleme mund të tregojnë?

Më: 4 korrik 2021 Në ora: 19:24
Foto ilustrim

Një test që vëzhgon udhëtimin e një agjenti kontrasti nëpër zorrën e hollë me analizën e mukozës së zorrës së hollë quhet kalim i zorrëve. Mund të kryhet veçmas ose në vazhdim të ekzaminimit të kalimit të ezofagut.

Është një metodë diagnostikuese që përdor në kohë reale video me rreze X ose fluoroskopi.

Pse kryhet zbrazja?

Kalimi i zorrëve përdoret në diagnostikimin e problemeve me sistemin gastrointestinal. Ky ekzaminim do të rekomandohet nga një gastroenterolog, mjek i përgjithshëm ose kirurg. Rekomandohet për pacientët që kanë probleme me përshkueshmërinë e jashtëqitjes përmes zorrës së hollë, më saktësisht, për ndryshimet e jashtëqitjes.

Kalimi i zorrëve të holla rekomandohet më shpesh për këto probleme shëndetësore:

stol i hollë

tumori në sistemin tretës

ulcerë

polipet e zorrëve

hernie

ngushtimi i zorrës

dhimbje barku pa ndonjë arsye të dukshme

vështirësi në gëlltitje

refluks gastrik

të vjella dhe të përziera të pashpjegueshme

Kalimi i zorrëve do të rekomandohet për të gjithë pacientët që kanë ndryshime të pashpjegueshme në sistemin e tretjes që e bëjnë jetën e përditshme të vështirë, dhe që nuk janë të dukshme në ekzaminimet e mëparshme.

Procedura e kalimit të zorrëve

Para se të kaloni një zorrë të vogël, është e nevojshme të sillni të gjithë dokumentacionin mjekësor në lidhje me sëmundjen. Asgjë nuk duhet të hahet për të paktën tetë orë para procedurës, por duhet të konsumohet lëng i pa ëmbëlsuar dhe jo i karbonizuar. Ju duhet të vini pa sende metalike si bizhuteri ose syze, dhe gjithashtu duhet të hiqni protezat metalike ose rrobat me metale siç është sytjena me tel.

Data e kalimit të zorrëve zakonisht do të jetë në dy raste - hera e parë dhe 24 orë pas mëngjesit për të parë se si kontakti evakuohet nga zorra e hollë në atë të trashë.

Procedura e kalimit të zorrëve fillon duke ekzaminuar barkun me një diaskopi të shkurtër dhe më pas duke i dhënë kontrast gojës. Agjenti i kontrastit është i bardhë dhe pacientit i jepet të paktën gjysmë litri të këtij lëngu. Është një pezullim i sulfatit të bariumit që tregon mirë në imazhe radiologjike që nuk kanë erë ose shije specifike.

Kohëzgjatja e kalimit të zorrëve

Njëzet minuta pas marrjes së kontrastit, pacienti ftohet në dhomën e regjistrimit dhe kryhet një skanim i dytë i zorrëve kur kalimi i kontrastit nëpër zorrën e hollë monitorohet në mënyrë diaskopike. Nëse ekzaminohet pjesa e poshtme e sistemit të tretjes, siç është zorra e trashë ose rektumi, atëherë pacienti shtrihet në një tavolinë dhe operatori vendos një tub të hollë në rektum përmes të cilit lejon bariumin në zorrë.

Kalimi i zorrëve kryhet në disa pozicione, më shpesh në një pozicion të shtrirë në një tryezë të vendosur horizontale. Një ekzaminim i pasazhit të zorrëve përfundon me një pamje të pjesës përfundimtare të zorrës së hollë.

Kohëzgjatja e kalimit të zorrëve do të ndryshojë nga pacienti në pacient në një gamë të gjerë. Në disa pacientë, diagnoza zgjat rreth dy ose tre orë, ndërsa është e mundur që ekzaminimi të zgjasë deri në gjashtë orë me pushime. E gjitha varet nga lëvizja e zorrëve.

Pas kalimit të zorrëve, jashtëqitjet e bardha do të shfaqen që është një dukuri normale që duhet të kalojë brenda dy deri në tri ditë. Është e nevojshme që pacienti të pijë shumë lëngje në mënyrë që të eliminojë kontrastin nga trupi sa më shpejt që të jetë e mundur. Në disa raste, është e nevojshme të merren laksativë, por vetëm me rekomandimin e mjekut.

Gjetjet e kalimit të zorrëve zakonisht përfundojnë brenda dy ditësh.

Komplikimet në kalimin e zorrëve

Vetë ekzaminimi dhe kalimi i zorrëve janë pa dhimbje, por ndërlikimet janë të mundshme, megjithëse janë të rralla. Shfaqja e jashtëqitjeve të bardha disa ditë pas ekzaminimit nuk është një shqetësim. Nëse përjetoni dhimbje barku që përkeqësohet me kalimin e kohës, ethe ose kapsllëk që zgjat për më shumë se dy ditë pas një zorrë, këshillohuni me mjekun tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat