Nëse i keni këto shenja në duart tuaja, ka shumë mundësi që të pësoni një sulm në zemër

Këshilla mjekësore

Nëse i keni këto shenja në duart tuaja, ka shumë mundësi që të pësoni një sulm në zemër

Më: 8 korrik 2021 Në ora: 15:18
Foto ilustrim

Studimet kanë vërtetuar se ka tre të dhëna, të cilat zbulojnë mundësinë e sulmeve në zemër. E dhëna e parë thuhet të jetë një skuqje në ngjyrë mes të verdhës dhe portokallisë në gishta.
Skuqja tregon se nivelet e triglicerideve janë shumë të larta dhe kjo mund të rezultojë në aterosklerozë.

Shoqata Britanike e Zemrës thotë se nivelet e larta të triglicerideve kontribuojnë në rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Shenja e dytë, sipas studimeve, është shfaqja e një vendi të errët nën thonjtë.

Fondacioni Britanik i Zemrës (BHF) thotë se njolla të vogla gjaku të bllokuara nën gozhdë mund të tregojnë një infeksion në rreshtimin e zemrës ose valvulave, të quajtur endokardit.

BHF shpjegoi se ky inflamacion ndodh kur veshja e brendshme e dhomave të zemrës dhe valvulave infektohet, për shkak të hyrjes së baktereve ose kërpudhave në qarkullimin e gjakut, dhe ngjiten në valvulat e deformuara të zemrës ose indet e dëmtuara të zemrës.

Shenja e tretë është ngjyrosja në të kaltër ose gri e gishtave, për shkak të mungesës së gjakut të pasur me oksigjen në sistemin e qarkullimit të gjakut, për shkak të ngushtimit të enëve të gjakut

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat