Studim: Pirja e kafesë zvogëlon rrezikun e infeksionit nga COVID-19

Këshilla mjekësore

Studim: Pirja e kafesë zvogëlon rrezikun e infeksionit nga COVID-19

Më: 12 korrik 2021 Në ora: 23:53
Foto ilustrim

Pirja e një ose më shumë filxhanëve kafe në ditë shoqërohej me rreth 10 për qind ulje të rrezikut të Covid-19, krahasuar me më pak se një filxhan në ditë, pohoi një studim.

Studimi, i udhëhequr nga studiues nga Universiteti Northwestern në SHBA, zbuloi gjithashtu se konsumi i më shumë perimeve dhe mishit më pak të përpunuar, mund të zvogëlojë rrezikun e infeksionit Covid, shkruan the statesman.

Të udhëhequr nga studiuesit e Universitetit Northwestern në SHBA, studimi sugjeroi gjithashtu që ngrënia e më shumë perimeve dhe më pak mish të përpunuar, mund të zvogëlojë rrezikun e infeksionit Covid-19.

Rezultatet e studimit u botuan në revistën Nutrients.

Kafeja ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore dhe studimi i ri sugjeroi që konsumi i kafesë ka efekte pozitive në biomarkerët inflamatorë si CRP, interleukin-6 (IL-6) dhe faktorin I të nekrozës tumorale (TNF-I) e lidhur me ashpërsinë dhe vdekshmërinë Covid-19.

Më tej, pirja e kafesë është shoqëruar me rrezik më të ulët të pneumonisë tek të moshuarit

Respektimi i disa sjelljeve dietike mund të ndihmojë në kufizimin e përhapjes së Covid-19 Studiuesit analizuan të dhënat e 40,000 të rriturve britanikë në Biobank të MB për të studiuar lidhjen midis dietës dhe Covid-19. Ata vështruan marrjen ditore të pjesëmarrësve në kafe, çaj, peshk me vaj, mish të përpunuar, mish të kuq, fruta dhe perime. Këtu janë gjetjet kryesore:

Konsumi i të paktën 0.67 racioneve/ditë perime (të gatuara ose të papërpunuara, me përjashtim të patateve) u shoqërua me një rrezik më të ulët të infeksionit Covid-19.

Konsumi i mishit të përpunuar ishte i lidhur me një rrezik më të lartë të Covid19.

Sidoqoftë, konsumi i mishit të kuq nuk paraqiste asnjë rrezik, duke sugjeruar që mishi në vetvete nuk mund të rrisë rrezikun.

Studimi mbështet hipotezën që faktorët ushqyes mund të ndikojnë në aspekte të dallueshme të sistemit imunitar, pra ndjeshmëria ndaj Covid-19, thanë studiuesit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat