Retinoli: Përfitimet dhe efektet e mundshme anësore

Këshilla mjekësore

Retinoli: Përfitimet dhe efektet e mundshme anësore

Më: 22 korrik 2021 Në ora: 09:50
Foto ilustrim

Retinoli është një nga përbërësit më të njohur të kujdesit të lëkurës në treg. Një version pa recetë i retinoideve, retinolët janë derivate të vitaminës A që përdoren kryesisht për të trajtuar problemet e lëkurës me rritjen në moshë, si dhe puçrrat. Thënë kjo, retinolët nuk janë të njëjtat produkte me retinoidet, të cilat janë më të fuqishme.

Si funksionon

Në vend që të heqë qelizat e vdekura të lëkurës siç bëjnë shumë produkte të tjera kundër plakjes dhe puçrrave, molekulat e vogla që përbëjnë retinolin shkojnë thellë nën epidermë (shtresa e jashtme e lëkurës).

Pasi depërton në shtresën e mesme të lëkurës, retinoli ndihmon në neutralizimin e radikalëve të lirë për të rritur prodhimin e elastinës dhe kolagjenit. Kjo krijon një efekt "plumping" që zvogëlon shfaqjen e vijave të holla, rrudhave dhe poreve të zgjeruara. Në të njëjtën kohë, retinoli ka një efekt shtresues në sipërfaqen e lëkurës që mund të përmirësojë më tej strukturën dhe tonin.

Retinoli gjithashtu mund të ndihmojë në trajtimin e akneve, ndihmon në mbajtjen e poreve të pastra duke parandaluar krijimin e njollave. Gjithashtu është provuar se barazpeshon nivelet e hidratimit të lëkurës.

Çfarë trajton

- puçrrat
- vijat e holla
- rrudhat
- njollat e moshës, njollat e diellit dhe shenja të tjera
- poret e zmadhuara
- tonin e lëkurës

Efektet anësore

Retinoidet - përfshirë retinolin - janë miratuar nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA), megjithatë kjo nuk do të thotë se nuk kanë efekte anësore. Njerëzit që përdorin retinol zakonisht përjetojnë lëkurë të thatë dhe të irrituar, veçanërisht pas përdorimit të një produkti të ri. Efektet e tjera anësore mund të përfshijnë skuqje dhe kruajtje.

Këto efekte anësore janë të përkohshme dhe ka të ngjarë të përmirësohen brenda disa javësh teksa lëkura mësohet me produktin. Sidoqoftë, nëse vazhdoni të përjetoni acarim të lëkurës, duhet të konsideroni një produkt tjetër.

Vendosja e retinolit 30 minuta pas larjes së fytyrës mund të zvogëlojë acarimin e lëkurës. Një zgjidhje tjetër e mundshme është ulja e aplikimit çdo ditë dhe gradualisht rritet toleranca e lëkurës ndaj retinolit para se të kaloni te përdorimi i përditshëm.

Rreziku për efekte anësore mund të jetë gjithashtu më i madh nëse përdorni më shumë se një produkt që përmban retinol në të njëjtën kohë. Për shkak të rrezikut të ndjeshmërisë ndaj diellit, retinolët aplikohen më mirë gjatë natës.

Djegia nga dielli është një nga rreziqet më të mëdha të përdorimit të retinolit. Disa nga efektet tharëse dhe irrituese mund të përkeqësohen gjithashtu nga ekspozimi në diell. Për të zvogëluar rreziqe të tilla, vendosni kremin kundër diellit çdo ditë dhe shmangni sa më shumë ekspozimin e drejtpërdrejtë në diell.

Shmangni përdorimin nëse keni një skuqje ekzeme aktive. Flisni me mjekun për retinolin nëse mendoni se jeni shtatzënë ose po planifikoni të mbeteni shtatzënë në një moment në të ardhmen e afërt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat