5 mënyra për t’i hequr qafe lythat përgjithmonë

Këshilla mjekësore

5 mënyra për t’i hequr qafe lythat përgjithmonë

Më: 16 gusht 2021 Në ora: 16:03
Foto ilustrim

Gjatë gjithë jetës sonë ne duhet të merremi me probleme të bezdisshme të lëkurës dhe, për fat të keq, lythat bëjnë pjesë në këtë mes.

Ato zakonisht shfaqen në duar apo edhe në gishta, dhe madje disa prej tyre janë të ashpra kur i prek, kështu duke u bërë të bezddishme.

Por, nuk duhet të dëshproheni, pasi ekzistojnë ilaçe efikase për t’i hequr qafe dhe për të pasur një lëkurë më të pastër:

1. Mjalta – Majlti ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale. Kur e lyeni një lyth me mjaltë, ju e privoni atë nga i gjithë oksigjeni dhe, si rezultat, lytha do të zbehet.

2. Uji i ngrohtë dhe kripa e detit – Kjo mund të jetë mënyra më e lehtë për të hequr qafe lythat e shëmtuar. Mund të jetë një trajtim shumë efektiv, por kërkon shumë përkushtim dhe këmbëngulje pasi do t’ju ​​duhet ta përsërisni shumë herë derisa të arrini rezultatin e dëshiruar.

3. Ananasi – Lëngu i ananasit mund të jetë një aleat i madh kur hiqni lythat pasi është shumë acidik dhe përmban një enzimë që tret proteina që ndihmon në shkatërrimin e lythave.

4. Aloe Vera – Aloe ka shumë përbërës aktivë të cilët kanë efekte antivirale dhe antiseptike, si dhe veprime anti-inflamatore. Këta përbërës ndihmojnë sistemin tonë imunitar të luftojë infeksionet, duke e bërë kështu aloe një nga ilaçet më të kërkuara në shtëpi për trajtimin e lythave.

5. Vitamin C

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat