​Këto janë efektet anësore më të zakonshme të marrjes së tepërt të vitaminës D

Këshilla mjekësore

​Këto janë efektet anësore më të zakonshme të marrjes së tepërt të vitaminës D

Më: 9 shtator 2021 Në ora: 14:44
Foto ilustrim

Nga të gjitha shtesat dietike, shumica e polemikave sillen rreth vitaminës D.

Është folur shumë më tepër rreth asaj se sa të konsumoni, çfarë nëse nuk merret sa duhet, por rrallë flitet për atë që ndodh kur merret shumë vitaminë D.

Sipas Referenca e Marrjes së Ushqimit (DRI), e krijuar nga Instituti Amerikan i Mjekësisë dhe Bordi i Ushqimit dhe Ushqimit, doza e rekomanduar ditore (RDA) për vitaminën D është 15 mikrogramë në ditë për të rriturit nën 70-vjeç dhe 20 mikrogramë për të rriturit mbi 70- vjeç.

Edhe pse arritja e niveleve toksike të vitaminës D në sistemin tuaj është mjaft e rrallë, DRI përcakton një nivel të lejueshëm të marrjes së sipërme (UL) prej 100 mikrogramë në ditë për njerëzit mbi 19-vjeç.

Për një kuptim më të mirë, shumica e shtojcave të vitaminës D në treg variojnë nga 1.000 njësi ndërkombëtare (IU) deri në 10.000 IU, që është ekuivalente me midis 25 mikrogramë dhe 250 mikrogramë për shtesë.

Këto janë efektet kryesore anësore të konsumimit të tepërt të vitaminës D:

1. Mund të zhvilloni hiperkalcemi

Është e rëndësishme të konsumoni vitaminë D kur jeni më të vjetër pasi kalciumi është një mineral që forcon kockat tuaja. Sidoqoftë, nëse konsumoni midis 2.000 dhe 2.500 miligramë UL në ditë, në varësi të moshës, trupi juaj mund të jetë në rrezik të zhvillimit të hiperkalcemisë.

2. Mund të ndiheni të përzier

Përzierja dhe të vjellat janë simptoma që shfaqen me marrjen e tepërt të vitaminës D dhe hiperkalceminë.

3. Mund të ndiheni të lodhur

Marrja e tepërt e vitaminës D mund të rezultojë në një ndjenjë lodhjeje, e cila shoqërohet gjithashtu me hiperkalcemi.

4. Mund të ndiheni nervoz

Irritueshmëria është gjithashtu një simptomë e zakonshme e hiperkalcemisë dhe marrjes së tepërt të vitaminës D. Nëse kjo është diçka që e ndjeni rregullisht gjatë marrjes së një suplementi të vitaminës D, mund të jetë koha për të filluar vlerësimin e marrjes tuaj të vitaminës D dhe sigurohuni që të mos e teproni, shkruan Eat This.

5. Ekziston mundësia e zhvillimit të gurëve në veshka

Së fundi, një nga efektet anësore më të mëdha të hiperkalcemisë është zhvillimi i gurëve në veshka. Një studim i botuar në revistën New England Journal of Medicine zbuloi se kur më shumë kalcium (rreth 2.100 miligramë në ditë) merret me sasi të moderuar të vitaminës D, rreziku i zhvillimit të gurëve në veshka rritet ndjeshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat