Merrni ilaçe me kafe? Ja se çfarë thonë ekspertët për këtë

Këshilla mjekësore

Merrni ilaçe me kafe? Ja se çfarë thonë ekspertët për këtë

Më: 12 shtator 2021 Në ora: 14:35
Foto ilustrim

Shpesh mund të ndodhë të marrim ilaçe me kafe. Një studim i ri mund të shqetësojë adhuruesit e kafesë që marrin ndonjë ilaç. Gjegjësisht, një studim i ri i kryer nga një grup ndërkombëtar studiuesish të udhëhequr nga studiuesi italian Luigi Barrea zbuloi se konsumi i kafesë me ilaçe duhet të shmanget.

Studimi tregoi se kafeja ndikon ndjeshëm në thithjen, shpërndarjen, metabolizmin dhe ekskretimin e shumë ilaçeve. Internisti Purvi Parekh i tha portalit Eat This se komplikime të tjera mund të ndodhin pas marrjes së ilaçeve me kafe.

Kafeja mund të fuqizojë efektin ose të ndikojë në thithjen e ilaçeve”, thotë Parekh. Ai thekson se konsumimi i kafesë me ilaçe mund të ndërhyjë në qëllimin tuaj për të arritur efektin e plotë të ilaçeve që po merrni.

Medikamente tiroide

Ilaçet për tiroide duhet të merren me stomak bosh dhe asgjë nuk duhet të merret pas tyre të paktën për gjysmën e ardhshme. Kjo është mënyra se si trupi mund ta thithë atë ilaç.

Ilaçet për osteoporozën

Nëse konsumoni kafe me ilaçe për osteoporozën, Parekh thotë se po zvogëloni efektivitetin e plotë të ilaçeve.

Ilaçe për zbaticën e acidit

Ilaçet e zbaticës së acidit funksionojnë më mirë kur merren në mëngjes, me stomak bosh,” tha Parekh.

Është gjithashtu e rëndësishme të mbani në mend se meqenëse kafeja përmban acid, mund të përkeqësojë gjendjen që po merrni.

 Ilaçe kundër ënjtjes së këmbëve

Kafeina në përgjithësi përjashton hormonin që është përgjegjës për mbajtjen e ujit, kafeja është një diuretik,” thekson Parekh. Kjo do të thotë se kafeina në kafe mund të rrisë efektin diuretik të ilaçeve, siç janë ato që përdoren për fryrjen e këmbëve.

Medikamente për sëmundjet e zemrës

Duke pasur parasysh efektin diuretik të kafesë, pacientët që përdorin ilaçe për sëmundjet e zemrës duhet të marrin parasysh konsumimin e kafes pa kafeinë.

Medikamente për presionin e lartë të gjakut

Kur kombinohen me kafenë, ilaçet për presionin e lartë të gjakut mund të shkaktojnë një efekt diuretik më të fortë.

Medikamente për çrregullimin e deficitit të vëmendjes

Nëse jeni duke marrë ilaçe për çrregullimin e deficitit të vëmendjes, Parekh thotë se kafeina në kafe mund të zvogëlojë efektin e ilaçeve.

 Mjetet juridike të ftohta

Disa ilaçe të ftohjes janë stimuluese, thotë Parekh. Nëse shpresoni të bini në gjumë më vonë gjatë ditës, mbani në mend se konsumimi i kafesë me ilaçe të ftohta zvogëlon mundësinë që të mund të bini në gjumë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat