Këto ushqime do t’ju ​​ndihmojnë të hiqni qafe ftohjen e zakonshme

Këshilla mjekësore

Këto ushqime do t’ju ​​ndihmojnë të hiqni qafe ftohjen e zakonshme

Më: 18 shtator 2021 Në ora: 20:39
Edi Rama

Rënia e lehtë e temperaturave, sjell edhe ftohjet e para. Duke zgjedhur ushqimet e duhura ju lehtë mund të luftoni ftohjen e zakonshme. Por cilat janë këto ushqime? 

Shega

Shega i takon me meritë kategorisë së superushqimeve. Është një frut që ka pak kalori dhe vlera të madhe ushqyese. Ajo që e bën atë të veçantë është përmbajtja e lartë e polifenoleve, të cilat forcojnë mbrojtjen e trupit.

Kivi

A e dini se kivi ka dy herë më shumë vitaminë C sesa një portokall? Ai ju siguron aq shumë vitaminë C, duke mbajtur mbrojtjen e trupit tuaj të fortë. Falë aftësisë së tij për të rritur prodhimin e limfociteve, mund të ndalojë pushtuesit e huaj.

Brokoli

Brokoli detoksifikon trupin në mënyrë natyrale dhe njëkohësisht ndihmon në parandalimin e infeksioneve. Brokoli gjithashtu siguron një aminoacid të quajtur kolinë, i cili siguron funksionimin e qetë të qelizave. Është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe kalciumit që janë të përfshirë në parandalimin e menjëhershëm të viruseve.

Peshku

Peshku dhe veçanërisht sardelet, ofrojnë omega-3 ideale të nevojshme për ruajtjen e shëndetit të qelizave të trupit. Kosi gjithashtu përfshihet në mburojë për shkak të kalciumit dhe probiotikëve që përmban.

Hudhra

Hudhra është jashtëzakonisht e dobishme, madje edhe në sasi të vogla. Ka aktivitet natyral anti-viral dhe antibakterial falë allicinës që përmban.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat