Vera e kuqe, çaji dhe boronicat parandalojnë gripin! - Bota Sot
Vera e kuqe, çaji dhe boronicat parandalojnë gripin!

Këshilla mjekësore

Vera e kuqe, çaji dhe boronicat parandalojnë gripin!

Më: 7 gusht 2017 Në ora: 11:13
Vera e kuqe, çaji dhe boronicat

Komponimet natyrore të gjetura në manaferrat, çajin dhe verën e kuqe njihen të kenë vetitë mbrojtëse që ndihmojnë në rregullimin e sistemit imunitar për të luftuar infeksionet.

Tani, një studim i ri tregon se flavonoidet në këto produkte punojnë me një mikrob të veçantë për të parandaluar infeksione të rënda të gripit.

Në testet e tyre në minj, shkencëtarët shpjeguan se kjo nuk e ndaloi infektimin që po kontraktohet.

Por mekanizmi nxiti sistemin imunitar dhe parandalonte gripin nga dëmtimi i indit të mushkërive.

Studiuesit thanë se gjetjet mund të ndihmojnë në shpjegimin se pse njerëzit kanë reagime të ndryshme ndaj infeksionit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat