Vitamina D parandalon diabetin e tipit 1 - Bota Sot
Vitamina D parandalon diabetin e tipit 1

Këshilla mjekësore

Vitamina D parandalon diabetin e tipit 1

Më: 26 tetor 2017 Në ora: 19:00
Ilustrim

Rreziku nga diabeti mund të reduktohet përmes rrezeve të diellit dhe vitaminës D, tregon një studim.

Studimi ka analizuar mostrat e gjakut të marra nga fëmijët për çdo tre deri në gjashtë muaj, për më se katër vjet, transmetojnë mediat britanike.

Rezultatet zbuluan se mungesa e vitaminës D te fëmijët shton rrezikun nga diabeti, ndërsa ekspozimi ndaj diellit është ndër mënyrat më të mira për të rritur sasinë e vitaminës D në trupin tuaj.

Sipas studimit, fëmijët me nivele të larta të vitaminës D dhe të cilët kalojnë më shumë kohë jashtë, rrezikohen më pak nga zhvillimi i diabetit.

Studimi është kryer nga Universiteti Anschutz në Kolorado.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat