Pesë mënyrat si t’i shmangemi ftohjes në sezonin e viruseve - Bota Sot
Pesë mënyrat si t’i shmangemi ftohjes në sezonin e viruseve

Këshilla mjekësore

Pesë mënyrat si t’i shmangemi ftohjes në sezonin e viruseve

Më: 6 dhjetor 2017 Në ora: 19:12
Ilustrim

Me ardhjen e ditëve të ftohta, përqendrimi i mikrobeve në ambientet e biznesit bëhet më i madh. Dritaret janë kryesisht të mbyllura, sepse ato gjithmonë pinë duhan dhe ajri i freskët nuk hyn dhe mikrobet nuk dalin.

Në këtë kohë të vitit, është e vështirë të shmangësh një infeksion në punë, veçanërisht nëse punon me një grup të madh njerëzish.

Në dimër përqendrimi i mikrobeve në zonat e brendshme bëhet më i madh, sepse dritaret janë më shpesh të mbyllura kështu që nuk ka rrjedhje ajri të freskët. Shanset për të qëndruar të shëndetshëm pastaj zvogëlohen, por ka mënyra që ju ndihmojnë të mos merrni të ftohtë.

Mos prekni disa gjëra

Në zyra ka vende ku mblidhen më shumë bacile, siç janë telefonat, tavolinat e punës, tastierat kompjuterike, furrat me mikrovalë, mbajtësit e ujit ... Nëse keni nevojë të prekni disa gjëra, lani duart më vonë.

Dezinfekto zonën tuaj të punës

Nëse doni pastërti të përsosur, mos u mbështetni në pastruesit kur të keni hapësirë personale të punës. Një herë në ditë, dezinfektoni  sipërfaqen në të cilën po punoni, tastierën dhe telefonin. Kjo mund të shkatërrojë 99 për qind të bacileve.

Shmangni kolegët e sëmurë

Megjithëse do të ishte më mirë të qëndroni në shtëpi dhe të kurohen, shumë punonjës të sëmurë janë të detyruar të punojnë. Kolegët e tillë është më së miri që të shmangen dhe të qëndroni larg prej tyre për të parandaluar mundësinë e infektimit në minimum. Për shembull, kur dikush është duke teshtirë, bacili i tij udhëton deri në njëqind metra.

Përdorni xhel për dezinfektimin e duarve

Larja shpesh e duarve është mënyra më efektive për ruajtje nga infeksioni dhe për këtë kontribuon xheli për dezinfektim që është i mirë për t'u mbajtur në tryezë.

Shmangni prekjen e fytyrës tuaj

Çdo herë që prekni hundën, sytë ose gojën, ndihmoni bacilet të hyjnë në trupin tuaj. Përmbahuni nga prekja e fytyrës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat