Niveli i obezitetit tek fëmijët është dhjetëfishuar - Bota Sot
Niveli i obezitetit tek fëmijët është dhjetëfishuar

Këshilla mjekësore

Niveli i obezitetit tek fëmijët është dhjetëfishuar

Më: 30 dhjetor 2017 Në ora: 15:23
Ilustrim

Niveli i obezitetit tek fëmijët dhe adoleshentët është dhjetëfishuar përgjatë katër dekadave të fundit.

Kjo nënkupton që 124 milionë vajza dhe djem nëpër botë janë mbipeshë, sipas studimit të publikuar në Lancent.

Ky është studimi më i madh i cili analizon trendet e obezitetit në mbi 200 shtete.

Në Britani një në dhjetë persona të moshës 5 deri 19 vjeç, është obez.

Fëmijët obezë kanë gjasë që të jenë mbipeshë edhe në moshën madhore, kështu duke vendosur veten në rrezik ndaj problemeve serioze të shëndetit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera