Për ta mbrojtur lëkurën, shmangni diellin në këto orë - Bota Sot
Për ta mbrojtur lëkurën, shmangni diellin në këto orë

Këshilla mjekësore

Për ta mbrojtur lëkurën, shmangni diellin në këto orë

Më: 8 qershor 2018 Në ora: 08:23
Foto ilustrim

Marrja e rrezeve ultravjollcë është një faktor rreziku për shumicën e kancereve të lëkurës, drita e diellit është burimi kryesor i këtyre rrezeve, sipas shoqërisë amerikane për kancerin.

Fuqia e dëmit që mund t’ua bëjnë rrezet ultravjollce varet nga disa faktorë, duke numëruar këtu kohën kur ekspozoheni në diell.

Është e rëndësishme që të shmangni diellin në mes të orës 10 dhe 14, kur rrezet e diellit janë më të forta.

Kjo këshillë dhe nuk është vetëm një gjë që jeni mësuar ta dëgjoni shpesh, mirëpo në të ka vërtetësi shkencore.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera