Kërpudha me alkool sjellë vdekje të menjëhershme - Bota Sot
Kërpudha me alkool sjellë vdekje të menjëhershme

Këshilla mjekësore

Kërpudha me alkool sjellë vdekje të menjëhershme

Më: 9 qershor 2018 Në ora: 22:33
Ilustrim

Janë të shijshme dhe të lehta, por nëse shoqërohen me alkool, kërpudhat mund të shndërrohen në “minë me sahat” për shëndetin. Paralajmërimi vjen nga istituti zviceran që merret me parandalimin e alkoolizmit dhe toksimanive të tjera.

Studiuesit zviceran këmbëngulin se disa lloje kërpudhash nëse shoqërohen me alkool shkaktojnë intoksikim që shfaqet me: të përziera, nxehtësi trupore, marrje mendsh, rrahje të shpejta zemre, vështirësi në frymëmarrje dhe probleme kardiovaskulare.

“Faji” është i “coperina”, një toksinë që ndodhet te kërpudhat, e cila pengon eliminimin e alkoolit, më saktësisht të një përbërësi toksik që duke u akumuluar në gjak shkakton intoksikimin, shkruan bota.al. Në këtë kuptim kërpudha ka efekt të ngjashëm me Antabus, një medikament që përdoret për kurimin e alkoolizmit.

Simptomat mund të shfaqen pas një minute deri disa orë, madje dhe tre ditë pas konsumimit të kërpudhave, sepse “coperina” asimilohet nga organizmi shumë ngadalë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera