Efektet anësore nga pirja e tepërt e ujit - Bota Sot
Efektet anësore nga pirja e tepërt e ujit

Këshilla mjekësore

Efektet anësore nga pirja e tepërt e ujit

Më: 15 nëntor 2018 Në ora: 14:01
Foto ilustrim

Keni dëgjuar shumë përfitime që vinë nga uji, këshilla për ta prë atë gjatë ditëve të nxehta, e në shumë raste të tjera për të ndihmuar që trupi juaj të qëndrojë i hidratuar.

Mirëpo, në disa raste të rralla pirja e tepruar e ujit për një kohë të shkurtë mund të jetë e rrezikshme. Mund të shkaktojë rënie të niveli të kripës në trup. Është një gjendje e cila quhet hiponatremia, është gjendje tejet serioze e shkaktuar nga tepria e ujit, në raste të rralla edhe fatale.

Pirja e tepruar e ujit mund të ulë nivelin e sodiumit, që balancon lëngjet rreth qelizave. Uji mund të shkaktojë disproporcion , dhe lëngjet nga gjaku shkojnë në qeliza, duke shkaktuar bymimin e tyre. Bymimi brenda trurit është tejet serioz.

Sado që rastet e tilla janë shumë të rralla, është më mirë të dini edhe efektet anësore të uji, 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...