Kjo është arsyeja se pse hapat duhet t’i pini çdoherë me ujë - Bota Sot
Kjo është arsyeja se pse hapat duhet t’i pini çdoherë me ujë

Këshilla mjekësore

Kjo është arsyeja se pse hapat duhet t’i pini çdoherë me ujë

Më: 10 dhjetor 2018 Në ora: 09:35
Foto

Sigurisht se e keni pyetur vetën ndonjëherë se pse hapat duhet të pihen gjithmonë me ujë.

Por jo të gjithë njerëzit veprojnë kështu, anise shoqërimi i ilaçeve pa ujë nuk preferohet dhe sjellë rreziqe, 

Mjekët thonë se ilaçet, në varësi edhe të madhësisë mund të dëmtojnë ezofagun, madje mund të shkaktojnë deri edhe prerje të tij. Më herët edhe disa hulumtues turq kanë arritur në të njëjtin konkluzion.

Megjithatë, sipas hulumtimeve, pirja e hapave mund të shkaktojë edhe të vjella por edhe një tjetër rrezik është bllokimi pasi nuk mund të shkojnë në stomak, nëse pilula është më e madhe.

Për këtë mjekët rekomandojnë se medikamentet të shoqërohen me një gotë ujë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat