Ky është parashikimi i motit për këtë javë

Kosova

Ky është parashikimi i motit për këtë javë

Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 07:24
Foto ilustrim

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), ka bërë të ditur edhe kjo javë do të mbajë mot me diell dhe vranësira.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), ka bërë të ditur se, fushat me presion të lartë atmosferik të cilat kanë përfshirë vendin ditëve të fundit, do të mbesin të qëndrueshme, pothuaj gjatë gjithë javës, duke sjellë mot me diell dhe vranësira të lehta.

Sipas IHMK-së, të premten pritet të ketë luhatje të vlerave termike dhe barike, kështu që gjatë ditës do të krijohen kushte për formim të vranësirave të dendura dhe mundësi për reshje shiu të intensitetit të dobët dhe nëpër territore të kufizuara.

Image

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 8-13 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes, shpejtësia maksimale e së cilës mund të arrijë deri në 7m/s.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat