QKUK: Në Torakale një profesor i huaj po aplikon një metodë të re të operacioneve - Bota Sot
QKUK: Në Torakale një profesor i huaj po aplikon një metodë të re të operacioneve

Kosova

QKUK: Në Torakale një profesor i huaj po aplikon një metodë të re të operacioneve

Më: 1 mars 2019 Në ora: 15:25
QKUK

Në Qendrën Klinike Universitare po qëndron Prof.dr. Diego Gonzalez Rivas, i cili po aplikon metodën më të re të operimeve me një portë, një ndërhyrje në kraharor te resekcionet pulmonare për sëmundjet kirurgjike të mushkërive.

Ai po viziton Kosovën, si pjesë e një turi  disa ditor  në vendet e Ballkanit Perëndimor, dhe në kuadër të programit të avancuar Uniportal Port, bashkë me ekipin mjekësor nga Klinika e Kirurgjisë Torokale, do  të kryejnë sot tri operime.

Duke folur për metodën e operimit Wats Uniportal, Rivas theksoi se kjo ndërhyrje kirurgjike shoqërohet me pak dhimbje dhe pacienti kurohet shumë shpejt.

“Ne do të bëjmë një operim me një vrimë të vogël,meterokoskop, do të bëjmë një lob të  poshtëm të majt dhe një lob lart në të djathtë , I cili  shkakton shumë pak gjakderdhje, shumë pak dhimbje dhe pacienti shumë shpejt shërohet e lirohet në shtëpi”, tha Rivas.

Aplikimi i kësaj metode ka për synim që ta ngritë standardin profesional të punës në klinikat e QKUK-së, respektivisht që kirurgët e Kirurgjisë Torokale të zotërojnë procedurat më moderne të trajtimit të sëmundjeve kirurgjike.

Drejtori i Klinikës së Kirurgjisë Torokale, Saudin Maliqi, tha se ardhja e Rivas në Kosovë është historike për Qendrën Klinike Universitare.

“Ardhja e tyre është moment historik për ne, është një ndodhi shumë e madhe. Ardhja e këtij ekipi është e aranzhuar dhe ne kemi aplikuar  para një viti. Kemi bërë shumë përpjekje për ta sjell atë në Kosovë”,deklaroi Maliqi.

Rivas mbajti një ligjëratë dje në Qendrën Kombëtare të Telemjekësisë, ku ishin të lidhura edhe qendrat rajonale si: Shkupi dhe Tirana.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat