Haradinaj: Kuvendi ka votuar dokumentin i cili i tregon Ekipit negociatorë se kufinjët janë të paprekshëm - Bota Sot
Haradinaj: Kuvendi ka votuar dokumentin i cili i tregon Ekipit negociatorë se kufinjët janë të paprekshëm

Kosova

Haradinaj: Kuvendi ka votuar dokumentin i cili i tregon Ekipit negociatorë se kufinjët janë të paprekshëm

Më: 7 mars 2019 Në ora: 17:10
Kryeministri Haradinaj

Përmes një postimi të tijin në Facebook, kryeministri Haradinaj ka thënë se pasi Kuvendi i Kosovës e ka votu projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetërorë në procesin e dialogut me Serbinë, i ka treguar këtij të fundit se kufinjët janë të paprekshëm dhe se nuk do të lejohet një nivel i tretë i pushtetit.

 

Ja postimi i plotë i Haradinajt në facebok

Votimi i sotëm në Kuvendin e Kosovës i Projektligjit për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Republikën e Serbisë dhe i Platformës për dialogun mbi Marrëveshjen përfundimtare, gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, është votim për ruajtjen e Kosovës së 17 Shkurtit 2008.

Me votën e sotme, nga shumica prezente në Kuvend, ne i kemi hapë rrugë ekipit gjithëpërfshirës nga përfaqësues të pozitës, opozitës e shoqërisë civile si ekip që përfaqëson interesat Kushtetuese dhe strategjike të Kosovës dhe po dëshmojmë edhe njëherë përkushtimin tonë, për paqen e stabilitetin e gjithë rajonit dhe në ndërtimin e fqinjësisë së mirë.

Me Ligjin dhe Platformën, ne i kemi dhëne Ekipit negociator dokumentet bazë, në të cilat paraqitet pozicioni ynë se kufijtë e Kosovës, janë të paprekshëm dhe se nuk do të ketë nivel të tretë të pushtetit.

RH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...