8 shkolla të Drenasit përfitojnë projekte nga Zyra e BE-së për Arsim - Bota Sot
8 shkolla të Drenasit përfitojnë projekte nga Zyra e BE-së për Arsim

Kosova

8 shkolla të Drenasit përfitojnë projekte nga Zyra e BE-së për Arsim

Më: 14 mars 2019 Në ora: 15:58
Drenas

Komuna e Drenasit, përkatësisht Drejtoria Komunale e Arsimit, ka fituar projektin “Përmirësimi i Ngritjes së Kapaciteteve për Zhvillimin Profesional të Mësimdhënësve” në nivelin arsimor 0 dhe 1, klasa përgatitore deri në klasës e pestë, i fincnaur nga Zyra e BE-së për Arsim.

Në garë për përfitim të këtij projekti kanë qenë gjitha Komunat e Republikës së Kosovës, kur prej tyre janë zgjedhur 10 Komuna, nder to edhe Komuna e Drenasit.

Përfituese janë tetë (8) shkollat e Komunës së Drenasit, të cilat do të jenë pjesë e implementimit të këtij projekti për mbështetjen e mësimdhënësve. Mësimdhënësit e nivelit të klasës përgatitore dhe fillore do të mbështeten me trajnime me bazë në shkollë, për zhvillimin profesional të mësimdhënësve.

Shkollat përfituese të projektit në Drenas janë; SHFMU “Rasim Kiçina” në Drenas, SHFMU “Arif Shala” në Korroticë të Ulët, SHFMU “7 Marsi” në Kizhnarekë, SHFMU “Rilindja” në Dobroshec, SHFMU “Abedin Bujupi” në Arllat, SHFMU “Halil Bajraktari” në Drenasin II, SHFMU “Ali Gashi” në Çikatovë të re dhe SHFMU “Shaban Polluzha” Korroticë e Lartë.

Sot është mbajtur punëtoria e parë në Qendrën e Trajnimeve “Halil Bajraktari”, ku udhëheqës i ekipit të projektit ishte nga Zyra e BE-së për Arsim, Michael Lightfoot, Jehona Xhaferi eksperte për arsim dhe prezantuese e projektit, ekipi për mbështetje të mësimdhënësve në nivel të DKA-së, Laura Vrellaku – Pasjaqa udhëheqëse e epikit profesional, Drita Curri anëtare, Syzan Bytyqi anëtare, Valbonë Krasniqi anëtare, Arsim Berisha anëtar, Valedete Berisha anëtare, Valbonë Tahiraj anëtare, Drilon Krasniqi anëtar, Arsim Avdyli anëtar dhe Elhami Isufi anëtar.

Përfaqësuesi nga BE-ja, Lightoof, ka përgëzuar Komunën e Drenasit për fazën e parë të realizimit të këtij projekti, ku qysh në punëtorinë e parë kanë treguar profesionalizëm pjesëmarrësit dhe që i prinë në 10 Komunat e Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...