KMDLNj: Nuk mjafton shkarkimi, Teodosijeviq duhet të arrestohet - Bota Sot
KMDLNj: Nuk mjafton shkarkimi, Teodosijeviq duhet të arrestohet

Kosova

KMDLNj: Nuk mjafton shkarkimi, Teodosijeviq duhet të arrestohet

Më: 10 prill 2019 Në ora: 15:18
Foto

Për shkak të gjuhës që kishte përdorur për masakrën e Reçakut, kryeministri Haradinaj e shkarkoi menjëherë Teodosijeviqin i cili shërbente si ministër i Administratës së Pushtetit Lokal.

“Mirëpo, edhe para këtij shkarkimi, Prokuroria Speciale e Kosovës, në bazë të deklarimeve publike të I. Teodosjeviq është dashur të nis hetimet sipas detyrës zyrtare për faktin se këto deklarata nxisin urrejtje në baza etnike, fyerje në baza etnike dhe përmbajnë të dhëna të pavërteta. Shkarkimi i I. Teodosijeviq, nëse kemi për baza deklaratat e tij plot urrejtje nuk mund të konsiderohet dënim deri në kohën kur nuk do të përballet me ligjin për një vepër penale që sanksionohet sipas ligjeve në Kosovë”, thuhet në deklaratë.

KMDLNj thotë se pret nga Prokuroria Speciale e Kosovës të ndërmerr veprime të mbështetura në ligj për shkak të nxitjes së urrejtjes në baza etnike dhe përmbajtjes së pavërtetë.

“Duhet të bëhet e qartë se ka dallim midis përgjegjësisë politike dhe asaj penale. Rasti Teodosijeviq është shembull tipik i bërjes së dallimit midis këtyre dy përgjegjësive”, përfundon deklarata e KMDLNj-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...