Tahiri: Ka gra shqiptare në Siri që paraqesin rrezik potencial shumë të madh, nëse kthehen - Bota Sot
Tahiri: Ka gra shqiptare në Siri që paraqesin rrezik potencial shumë të madh, nëse kthehen

Kosova

Tahiri: Ka gra shqiptare në Siri që paraqesin rrezik potencial shumë të madh, nëse kthehen

Më: 26 prill 2019 Në ora: 00:57
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, për herë të parë ka folur për detajet rreth aksionit të kthimit të 110 kosovarëve nga Siria.

Tahiri ka thënë se një pjesë e femrave të rikthyera nga Siria janë të shantazhuara dhe ende kanë frikë të flasin.

“Kam përshtypjen se ato janë të frikësuara edhe nga njëra-tjetra nga informacionet çfarë mund të nxjerrin. Ne si shtet duhet të punojmë shumë me to dhe t’i rehabilitojmë dhe të nxjerrim informacionet që i duhen Republikës së Kosovës”.

Ministri i Drejtësisë ka thënë se është shumë e rëndësishme që të gjithë fëmijët që janë rikthyer në Kosovë flasin gjuhën shqipe.

“Rreth gjysma e tyre që janë kthyer në Kosovë, kanë lindur në zonat e luftës. Por mund të them se të gjithë fëmijët e flasin gjuhën shqipe. Kjo tregon që janë rritur nga dy prindër shqiptarë ose nga nëna shqiptare. Kemi pasur një rast më herët që një çift që është rikthyer – dy fëmijët e tyre, edhe pse prindërit i kishin shqiptarë, nuk flisnin shqip”.

Tahiri ka thënë se ka gra që janë kthyer në Kosovë, por burrat u kanë mbetur në Siri.

“Disa nga ta janë vrarë, një pjesë e tyre që kanë qenë pjesë e ISIS-it kanë ikur në zonat tjera, ndërsa një pjesë gjenden në burgje”.

Ministri i Drejtësisë ka thënë se institucionet kanë dosje për të gjitha femrat që janë ende në Siri dhe ato që janë kthyer në Kosovë.

“Kemi gra që paraqesin rrezik potencial shumë më të madh, e që nëse kthehen në Kosovë do të duhej të përfundonin në burg e jo të lira. Ka evidencë të qartë për angazhimin e tyre dhe duhej trajtuar si pjesë e organizatës famëkeqe”, tha Abelard Tahiri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...