Protestohet në Shtërpcë, banorët kundër ndërtimit të hidrocentralit - Bota Sot
Protestohet në Shtërpcë, banorët kundër ndërtimit të hidrocentralit

Kosova

Protestohet në Shtërpcë, banorët kundër ndërtimit të hidrocentralit

Më: 3 maj 2019 Në ora: 15:10
Foto ilustruese

Këtë të premte në Shtërpcë, në shenjë pakënaqësie lidhur me ndërtimin e hidrocentralit në këtë lokacion, kanë protestuar rreth 60 persona –  banorë të kësaj zone.

Protestuesit me këtë rast sipas Policisë së Kosovës, kanë penguar qarkullimin e makinerisë drejt punishtes duke bllokuar rrugën.

”Në lokacionin e lartpërmendur kanë dalë zyrtarët policor të Stacionit Policor të Shtërpcës të mbështetur edhe nga NJRSH e Ferizajt. Edhe pse policia i ka informuar dhe urdhëruar protestuesit që të mos pengojnë punimet dhe të largohen, të njëjtit nuk i kanë zbatuar urdhrat. Me këtë rast, policia i ka përdorur sprej dhe protestuesit janë shpërndarë duke liruar rrugën”.

Në bashkëpunim me zyrtarët komunal dhe përfaqësuesit e protestuesve është dakorduar një takim i përbashkët  ditëve në vijim lidhur me kërkesat e tyre, thuhet në kumtesën e Zyrës për Informim nga Policia në Ferizaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...