Komuna e Obiliqit padit KEK-un, kërkon edhe pezullimin e konkursit - Bota Sot
Komuna e Obiliqit padit KEK-un, kërkon edhe pezullimin e konkursit

Kosova

Komuna e Obiliqit padit KEK-un, kërkon edhe pezullimin e konkursit

Më: 14 maj 2019 Në ora: 12:20
Kuvendi Komunal i Obiliqit

Kuvendi Komunal i Obiliqit ka mbajtur një seancë të jashtëzakonshme lidhur me implementimin e ligjit të Obiliqit dhe vendimin e Qeverisë për punësimin e banorëve të kësaj ane në Korporatën Energjetike të Kosovës.

Gjatë kësaj seance kuvendi komunal vendosi që të kërkohet pezullim i konkursit të fundit në KEK dhe të ngritët padi ndaj kësaj korporate për shkak të mos impelemntimit të Ligjit për Obiliqin.

Kryetari i komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi,  tha se nga KEK-u nuk po respektohet as Ligji për Obiliqin  e as vendimi i qeverisë.

Sipas tij në konkursin për punësim në KEK banorët e kësaj ane janë neglizhuar dhe nuk u është dhënë prioritet për punësim ashtu siç u është premtuar.

Replika te shumta pati në mes kryetari Gashi dhe asamblistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Aziz Bici i cili tha se me seanca të tilla po tentohet që të manipulohet me banorët e Obiliqit.

Në replikën e tij kryetari i Obiliqit kërkoi që të jenë të bashkuar dhe këtë seancë mos ta përdorin për qëllime politike por për të gjetur një zgjidhje për telashet e banorëve.

Shefi i Grupit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shaip Paloja tha se ligji për Obiliqin nuk është dhuratë për banorët e kësaj ane por dhuratë për dikë që po i konvenon.

Edhe ai potencoi se Ligji për Obiliqin nuk po implementohet aspak.

Në këtë seancë të pranishëm ishin edhe banorët e Hades e Shipitullës të cilët shprehën shqetësimet e tyre për punësimin në KEK. Në emër të banorëve të Shipitullës foli Shaban Krasniqi i cili tha se po ndihen të  diskriminuar sa i përket punësmeve, Ai tha se kjo ishte kërkesa e vetme e tyre në këmbim të mos ndërprerjes së enegjisë elektrike.

Në emër të banorëve të Hades foli edhe asamblisti nga AAK-ja, Labinot Mirena i cili paralajmëroi edhe protesta në rast të mos plotësimit të kërkesave të tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...