Parashikimi i motit për të premten dhe të shtunën - Bota Sot
Parashikimi i motit për të premten dhe të shtunën

Kosova

Parashikimi i motit për të premten dhe të shtunën

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 23:35
Foto ilustrim

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, gjatë dy ditëve të ardhshme, vendi ynë do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik.

Në këto kushte meteorologjike, thuhet në njoftimin e IHMK-së, do të mbajë mot kryesisht me diell.

Të shtunën, po sipas njoftimit, në pjesën e dytë të ditës parashihet të ketë kushte për formim të vranësirave të dendura, të cilat do të mundësojnë që vende-vende të ketë reshje të izoluara shiu.

“Në fushat termike priten të ketë rritje, kështu që temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 11-14 gradë Celsius, ndërsa temperaturat maksimale, parashihen të lëvizin ndërmjet 26-29 gradë Celsius. Indeksi UV do të jetë i lartë dhe preferohet që nga ora 10-17 mos të jemi në kontakt direkt me diellin, sidomos personat që kanë sëmundje kronike, ose të bartin ombrella me ngjyrë të hapur dhe gjithashtu dhe rroba me ngjyrë të hapur. Edhe shkalla e avullimeve do të jetë e lartë, meqë ditëve të fundit kishim reshje të konsiderueshme. Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes me shpejtësi 1-7 m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...