Mot i nxehtë përgjatë pesë ditëve të kësaj jave - Bota Sot
Mot i nxehtë përgjatë pesë ditëve të kësaj jave

Kosova

Mot i nxehtë përgjatë pesë ditëve të kësaj jave

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 07:53
Ilustrim

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka bërë të ditur se gjatë këtyre pesë ditëve do të vazhdojë të mbajë mot i nxehtë.

Temperaturat gjatë ditës pritet të arrijnë në 33 gradë Celsius.

 “Masat e ajrit me presion të rritur atmosferik të cilat kanë përfshirë vendin, mbeten të qëndrueshme edhe për gjatë këtyre pesë ditëve të ardhshme. Kjo gjendje meteorologjike do të krijoj kushte për mot të qetë përjashtuar ditën e marte, ku vende-vende mund të ketë reshje të izoluara shiu.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 13-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-33 gradë Celsius.

Temperaturat mbi 30 gradë, parashihen në pjesën e dytë të javës. Indeksi UV do të jetë shumë i lartë, si pasojë e kthjellimeve dhe insolacionit.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes me shpejtësi 1-6m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...